WTA Charleston: Trudne otwarcie Venus, gładkie zwycięstwa Stosur i Woźniackiej

Venus Williams pokonała Monicę Puig 6:2, 5:7, 6:3 i awansowała do III rundy turnieju WTA w Charleston. Swoje mecze łatwo wygrały Karolina Woźniacka i Samantha Stosur.

Łukasz Iwanek

Venus Williams (WTA 24) ostatnio w Miami mecz III rundy ze Sloane Stephens oddała walkowerem z powodu kontuzji pleców. Była liderka rankingu w Charleston gra po raz szósty - w 2004 roku w debiucie sięgnęła tutaj po tytuł po triumfie nad Conchitą Martinez. 19-letnia Monica Puig (WTA 104) postawiła jej twarde warunki gry, ale dzięki dobrze funkcjonującemu serwisowi (10 asów, w decydującym secie tylko jeden punkt stracony przy swoim pierwszym podaniu), po dwóch godzinach i 21 minutach, górą była Amerykanka.

Po przegraniu trwającego 58 minut II seta, Williams w decydującej odsłonie szybko odskoczyła na 5:1. Po oddaniu dwóch kolejnych gemów Amerykanka mecz zakończyła utrzymując podanie na sucho. - [Puig] naprawdę odnalazła swój rytm w II secie - powiedziała Venus. - Zaczęła przejmować kontrolę w punktach, więc w III secie próbowałam zagrać pewnie i miałam nadzieję trafiać pierwszym serwisem. Ona grała naprawdę dobrze - w przyszłości można oczekiwać po niej wielkich zwycięstw.

Mistrzyni turnieju z 2011 roku Karolina Woźniacka (WTA 10) straciła zaledwie dziewięć punktów w siedmiu gemach serwisowych i w godzinę pokonała Silvią Soler (WTA 68) 6:1, 6:1. - Czułam, że dzisiaj naprawdę dobrze serwowałam i return również funkcjonował dobrze - powiedziała Dunka. - Zawsze trudno jest grać swój pierwszy mecz na korcie ziemnym, niesamowicie ślizgać się i poruszać, ale czułam, że wykonałam całkiem dobrą pracę i jestem z tego zadowolona.

Woźniackiej gra na zielonej mączce zdecydowanie służy. W trzech poprzednich startach w Charleston Dunka zanotowała finał (2009 - przegrała z Sabiną Lisicką), półfinał (2010 - skreczowała w I secie meczu z Wierą Zwonariową) i wreszcie przed dwoma laty wywalczyła tytuł po zwycięstwie nad Jeleną Wiesniną.
Karolina Woźniacka wygrała 13. mecz na zielonej mączce w Charleston Karolina Woźniacka wygrała 13. mecz na zielonej mączce w Charleston
W III rundzie jest też Samantha Stosur (WTA 9), która w Charleston zdobyła tytuł rok wcześniej niż Woźniacka. Australijka, dla której był to pierwszy mecz od czasu, gdy z powodu kontuzji łydki oddała walkowerem ćwierćfinał w Indian Wells, odparła pięć break pointów i w 73 minuty pokonała Marinę Eraković (WTA 65) 6:1, 6:2. - Jestem naprawdę zadowolona, że sposobu w jaki dzisiaj zagrałam - powiedziała Stosur. - Atakowałam dużo moim serwisem i ilekroć miałam okazję starałam się kierować piłkę na boki kortu. Dlatego to tak dobrze pracowało i pomogło mi pomyśleć: 'Będzie dobrze, muszę to utrzymać'.

Kolejną rywalką Woźniackiej będzie Andrea Petković (WTA 139), która pokonała Vanię King (WTA 136) 7:5, 6:4. Niemka w każdym z setów odrabiała stratę przełamania, a w I partii obroniła piłkę setową. Stosur za to o ćwierćfinał spotka się z Eugenie Bouchard (WTA 114), która pokonała Laurę Robson (WTA 42) 6:4, 3:6, 6:1.

Dzień po rozbiciu 6:0, 6:0 Anny Tatiszwili, triumfatorka turnieju z 2009 roku Sabina Lisicka (WTA 41) przegrała z Mallory Burdette (WTA 104) 6:3, 6:7(5), 5:7. Niemka w decydującej odsłonie prowadziła 2:0, by przegrać trzy kolejne gemy. Przy stanie 4:5 obroniła trzy piłki meczowe, ale następne dwa gemy padły łupem amerykańskiej kwalifikantki. Lisicka miała 15 break pointów, z których potrafiła wykorzystać tylko pięć. Do III rundy awansowały Lucie Safarova (WTA 19) i Julia Görges (WTA 30).

Mistrzyni imprezy z 2007 roku Jelena Janković (WTA 18) obroniła dwie piłki meczowe i wygrała z Caroline Garcią (WTA 138) 5:7, 7:6(10), 6:3. Serbka przegrała I seta, mimo że prowadziła w nim 3:0 z przewagą dwóch przełamań. W tie breaku II partii Francuzka miała dwa meczbole (przy 7-6 i 9-8), ale była liderka rankingu wybrnęła z opresji, a w decydującej odsłonie jako jedyna pokusiła się o przełamanie (w szóstym gemie). W trwającym dwie godziny i 38 minut spotkaniu Garcia popełniła 11 podwójnych błędów.

Andrea Petković (Niemcy, WC) - Vania King (USA, Q) 7:5, 6:4

Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)