WTA Miami: Efektowny powrót Venus, w II rundzie Amerykanka zagra z Kvitovą

Venus Williams (WTA 134) pokonała Kimiko Date (WTA 78) 6:0, 6:3 i awansowała do II rundy turnieju Sony Ericsson Open rozgrywanego na kortach twardych w Miami.

Łukasz Iwanek

Było to drugie spotkanie obu tenisistek, w II rundzie ubiegłorocznego Wimbledonu Amerykanka pokonała Japonkę po pięknym widowisku 6:7(6), 6:3, 8:6. Venus po występie w All England Club w ubiegłym sezonie zagrała jeszcze tylko w US Open, lecz po zwycięstwie nad Wiesną Dołonts mecz z Sabiną Lisicką oddała walkowerem z powodu choroby (Syndrom Sjögrena). W Miami (gra tutaj po raz 13.) starsza z sióstr Williams otwiera sezon 2012 w cyklu WTA, na początku lutego wystąpiła w Pucharze Federacji w grze deblowej.

Pokonując 41-letnią Date Venus wygrała 48. mecz w Miami (bilans 48-9). Amerykanka to trzykrotna triumfatorka tej imprezy z lat 1998, 1999 i 2001. Starsza od niej o 10 lat Japonka z kolei grała w Miami w finale w 1995 roku. Williams w 20 minut odskoczyła na 4:0, a w piątym gemie obroniła break pointa. Amerykanka była dla rywalki bezlitosna i I seta zakończyła zaliczając trzecie przełamanie. W gemie otwarcia II partii trzykrotna mistrzyni turnieju oddała podanie, ale natychmiast odrobiła stratę. Od 3-3 była liderka rankingu zdobyła trzy gemy w ostatnim odpierając break pointa. W trwającym 77 minut spotkaniu Williams posłała pięć asów, z czego cztery w II secie. W II rundzie Venus spotka się z Petrą Kvitovą (WTA 3), z którą przegrała w 2008 roku w Memphis w ich jedynym dotychczas spotkaniu. Czeszka wówczas znajdowała się na 143. miejscu w rankingu, Amerykanka zaś była ósmą rakietą świata.

Pierwszą rywalką Karoliny Woźniackiej (WTA 6) będzie Barbora Záhlavová Strýcová (WTA 59), która pokonała Wierę Duszewinę (WTA 82) 7:6(3), 6:4. Była liderka rankingu w Miami nigdy nie doszła dalej niż do ćwierćfinału. Sofia Arvidsson (WTA 56) zwyciężyła Giselę Dulko (WTA 124) 6:4, 7:5 odpierając siedem z 11 break pointów i w II rundzie zmierzy się z Lisicką (WTA 13). Finalistka imprezy z 2005, 2006 i 2011 roku Maria Szarapowa (WTA 2) na początek zagra z Shahar Pe'er (WTA 55), która wygrała z kwalifikantką Alizé Cornet (WTA 114) 6:4, 6:2 korzystając z ośmiu podwójnych błędów Francuzki. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2011 Na Li (WTA 8) turniej otworzy meczem z kwalifikantką Melindą Czink (WTA 123), która w 57 minut rozbiła Albertę Brianti (WTA 63) 6:1, 6:2. Triumfatorka imprezy z 2006 roku Swietłana Kuzniecowa (WTA 24) 10. start w Miami rozpocznie od pojedynku z Ivetą Benešovą (WTA 47), która pokonała Jelenę Wiesninę (WTA 53) 7:6(5), 6:1. Mistrzyni US Open 2011 Samantha Stosur (WTA 5) w pierwszym meczu zmierzy się z kwalifikantką Walerią Sawinych (WTA 111), która zwyciężyła Klárę Zakopalovą (WTA 40) 6:3, 7:5.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)