Co za widok! Jest oficjalny ranking WTA

Iga Świątek została mistrzynią turnieju WTA 1000 w Madrycie i umocniła się na czele światowej klasyfikacji. Polska tenisistka ma nad resztą stawki ogromną przewagę. Jak przedstawia się sytuacji liderki rankingu WTA oraz innych Biało-Czerwonych?

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Iga Świątek
To były znakomite dwa tygodnie zwieńczone wyjątkowym finałem. Iga Świątek po raz pierwszy w karierze została mistrzynią prestiżowych zawodów Mutua Madrid Open rangi WTA 1000. W sobotnim finale po niesamowitym boju pokonała Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6(7).

W poniedziałek Świątek rozpoczęła 102. tydzień jako liderka rankingu WTA. Dzięki zwycięstwu w Madrycie jej przewaga nad Sabalenką wzrosła o 700 punktów, bo Białorusinka nie obroniła wywalczonego w zeszłym roku mistrzostwa. Tym samym w najnowszym zestawieniu Polkę i Białorusinkę dzieli aż 3412 punktów.

Sabalenka musi uważać, bo za jej plecami coraz bliżej są konkurentki. Coco Gauff była w Madrycie o krok od zostania nową wiceliderką. Szansę wyprzedzić tenisistkę z Mińska miała także Jelena Rybakina, lecz przegrała z Białorusinką na etapie półfinału. Amerykanka pozostała zatem trzecią rakietą globu, a Kazaszka zajmuje obecnie czwarte miejsce. W najlepszej "piątce" jest także Amerykanka Jessica Pegula.

W pierwszej "10" doszło w poniedziałek do jednej roszady. Punkty za zeszłoroczny półfinał straciła Maria Sakkari, dlatego spadła o dwie pozycje. Greczynka jest obecnie ósmą tenisistką świata. Wyprzedziły ją bowiem Czeszka Marketa Vondrousova i Chinka Qinwen Zheng. W elicie są jeszcze Tunezyjka Ons Jabeur oraz Łotyszka Jelena Ostapenko.

Spadek w rankingu WTA zanotowały w poniedziałek Magda Linette i Magdalena Fręch. Poznanianka wygrała co prawda jeden pojedynek w głównej drabince zawodów Madrycie, zanim po świetnym meczu przegrała z Sabalenką, ale w zeszłym roku osiągnęła lepszy rezultat (III rundę). Z tego względu po odpisaniu punktów spadła 48. na 51. lokatę. Natomiast Fręch nie wygrała żadnego meczu w hiszpańskiej stolicy, ale potem osiągnęła ćwierćfinał challengera WTA w Lleidzie. Łodzianka osunęła się w dół z 51. na 55. pozycję.

Na 188. miejsce spadła w poniedziałek Katarzyna Kawa. W górę, na 279. lokatę, przesunęła się Maja Chwalińska. Niewielkie spadki zanotowały kolejne na liście Polki, czyli Martyna Kubka (WTA 351) i Weronika Falkowska (WTA 422). O 30 miejsc awansowała natomiast Urszula Radwańska, która po występach w Gruzji jest 438. Nową życiówkę, 516. miejsce, osiągnęła z kolei Gina Feistel.

W rankingu deblistek na czele pozostała Tajwanka Su-Wei Hsieh, która wyprzedza o 125 punktów swoją belgijską partnerkę Elise Mertens. Najlepsza z Polek, Magda Linette, awansowała na 48. miejsce. W Top 100 są jeszcze Katarzyna Piter, która po finale challengera WTA w Lleidzie jest 74. deblistką globu, oraz Katarzyna Kawa (89. miejsce).

Już we wtorek (7 maja) rozpocznie się prestiżowy turniej WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Pewne miejsce w głównej drabince mają Iga Świątek, Magda Linette i Magdalena Fręch. Impreza we Włoszech będzie miała charakter dwutygodniowy, dlatego kolejny ranking WTA ukaże się dopiero 20 maja.