Prestiżowy ranking. Świątek w czołówce. A Lewandowski?

Iga Świątek została sklasyfikowana na szóstym miejscu w prestiżowym plebiscycie Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS) na najlepszą sportsmenkę 2023 roku. Triumfowała amerykańska gimnastyczka Simone Biles. A jak było wśród panów?

Mateusz Domański
Iga Świątek zajęła szóste miejsce w prestiżowym plebiscycie A Robert Lewandowski? Getty Images / Iga Świątek zajęła szóste miejsce w prestiżowym plebiscycie. A Robert Lewandowski?
Poznaliśmy już wyniki plebiscytu Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS). Uczestnicy głosowania uznali, że na miano najlepszej sportsmenki 2023 roku najbardziej zasłużyła amerykańska gimnastyczka Simone Biles.

Podczas tegorocznych mistrzostw świata w Antwerpii wywalczyła cztery złote medale oraz jeden srebrny. W dotychczasowych zmaganiach tej rangi 26-letnia zawodniczka zdobyła aż 23 medale.

Podczas wspomnianego plebiscytu Biles dostała 353 głosy. Dalsze miejsca zajęły kenijska biegaczka Faith Kipyegon (329 głosów) oraz hiszpańska piłkarka Aitana Bonmati (297).

Iga Świątek zajęła dopiero szóstą lokatę, zdobywając 203 głosy. Wyprzedziły ją jeszcze amerykańska alpejka Mikaela Shiffrin (256) oraz etiopska biegaczka Tigst Assefa (237).

Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Novak Djoković. Serb ma za sobą bardzo dobry rok - wygrał trzy turnieje wielkoszlemowe: Australian Open, French Open i US Open.

Djoković uzbierał 616 głosów. Wyprzedził szwedzkiego tyczkarza Armanda Duplantisa (335) i argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego. Robert Lewandowski zajął bardzo odległą lokatę - znalazł się na 31. miejscu.

Drużyną Roku wybrano piłkarską reprezentację Argentyny (666 głosów).

W plebiscycie uczestniczyło 405 dziennikarzy ze 107 krajów.