Iga Świątek bez półfinału mimo dwóch wygranych?

Iga Świątek wygrała dwa mecze bez straty seta w WTA Finals 2023, ale nie jest jeszcze w 100 proc. pewna występu w półfinale. Do realizacji tego celu brakuje niewiele. Tak naprawdę może jej przeszkodzić tylko katastrofa.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Artur Widak/NurPhoto / Na zdjęciu: Iga Świątek
Iga Świątek świetnie sobie radzi w Turnieju Mistrzyń w meksykańskim Cancun. Najpierw pokonała w dwóch setach Marketę Vondrousovą 7:6(3), 6:0, a następnie zwyciężyła w meczu z Coco Gauff 6:0, 7:5. Polka pewnie przewodzi w tabeli grupy B, ale nie ma jeszcze 100 proc. gwarancji gry w półfinale.

Nasza tenisistka ma jeszcze o co grać w piątkowej serii gier. Wówczas zmierzy się z Ons Jabeur i jeśli wygra, to z kompletem zwycięstw awansuje do półfinału jako najlepsza tenisistka w grupie B.

Tak naprawdę jest tylko jeden scenariusz, który może pozbawić Świątek gry w półfinale. To dotkliwa porażka z Jabeur i dosyć pewne dwusetowe zwycięstwo Gauff nad Vondrousovą. Pod pojęciem "dotkliwa porażka" mamy na myśli tzw. rowerek (wynik 6-0, 6-0) lub ugranie maksymalnie jednego gema.

Każdy fan tenisa, który śledzi zmagania w WTA Finals 2023, jest w stanie ocenić, na ile procent ten wariant jest realny. Trzeba powiedzieć wprost, że musiałaby nastąpić prawdziwa katastrofa. Niemniej jednak Świątek nie ma jeszcze pewnego awansu do fazy pucharowej, dlatego musi wyjść na kort i po prostu zagrać swoje.

Tabela Grupy Chetumal

M Zawodniczka Mecze Zw. Sety % setów Gemy % gemów
1 Iga Świątek 2 2 4-0 100 26-11 70
2 Coco Gauff 2 1 2-2 50 17-14 55
3 Ons Jabeur 2 1 2-2 50 13-19 41
4 Marketa Vondrousova 2 0 0-4 0 13-25 34

Świątek w przypadku zwycięstwa z Jabeur zajmie pierwsze miejsce w grupie B. Jeśli Polka dozna porażki, to może zakończyć zmagania grupowe na drugiej pozycji. Stanie się tak na pewno, jeśli w drugim meczu Vondrousova okaże się lepsza od Gauff. Wówczas bowiem o pierwszym miejscu rozstrzygnie bezpośredni pojedynek Polki i Tunezyjki (obie panie będą miały po dwa zwycięstwa i jednej porażce, a rywalki po jednej wygranej i dwóch przegranych).

Tak naprawdę w grupie B każdy scenariusz jest jeszcze możliwy. Nawet taki, że do półfinału awansuje Vondrousova, która w Cancun nie wygrała jeszcze seta. W tym celu Czeszka musiałaby w piątek rozgromić Gauff oraz liczyć na dwusetowe zwycięstwo Świątek nad Jabeur.

Scenariusze w Grupie B (Chetumal) na trzecią serię gier (piątek, 3 listopada):

Świątek w dwóch setach Świątek w trzech setach Jabeur w dwóch setach Jabeur w trzech setach
Gauff w dwóch setach 1) Świątek 2) Gauff 1) Świątek 2) Gauff 1) % gemów 2) % gemów 1) Świątek 2) Gauff
Gauff w trzech setach 1) Świątek 2) Gauff 1) Świątek 2) Gauff 1) Jabeur 2) Świątek 1) Świątek 2) Gauff
Vondrousova w dwóch setach 1) Świątek 2) % gemów 1) Świątek 2) Jabeur 1) Jabeur 2) Świątek 1) Jabeur 2) Świątek
Vondrousova w trzech setach 1) Świątek 2) Gauff 1) Świątek 2) Gauff 1) Jabeur 2) Świątek 1) Jabeur 2) Świątek

O wiele jaśniej przedstawia się sytuacja w grupie A. W niej awans do półfinału z pierwszej pozycji wywalczyła już Amerykanka Jessica Pegula. O drugie miejsce powalczą w czwartek Jelena Rybakina i Aryna Sabalenka. Biorąc pod uwagę sytuację w obu grupach, to Kazaszka lub Białorusinka może trafić na Świątek w półfinale.

Transmisje z WTA Finals 2023 można oglądać w Canal+ Sport oraz serwisie internetowym Canal Plus Online. Relacja tekstowa na żywo z meczu Świątek - Jabeur na portalu WP SportoweFakty.

Wyniki i tabele WTA Finals 2023

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)