Amerykanie sprawdzeni w Szanghaju. Kolejna niespodzianka

W poniedziałek rozegrano kolejne mecze III rundy prestiżowych zawodów ATP Masters 1000 na kortach twardych w Szanghaju. Niespodziewanej porażki doznał Taylor Fritz, który musiał uznać wyższość Diego Schwwartzmana.

Rafał Smoliński
Taylor Fritz PAP/EPA / ANDRES MARTINEZ CASARES / Na zdjęciu: Taylor Fritz
Rozstawiony z siódmym numerem Taylor Fritz walczy o miejsce w ATP Finals 2023, ale w Szanghaju nie poprawił swoich notowań. W III rundzie na jego drodze stanął Diego Schwartzman, któremu organizatorzy przyznali dziką kartę. Po dwóch godzinach i 44 minutach to Argentyńczyk zwyciężył ostatecznie 6:4, 3:6, 7:6(5) i poprawił bilans z Amerykaninem w tourze na 3-1.

Reprezentant USA męczył się w poniedziałek niemiłosiernie. Jednak gdy zamknął drugiego seta, a w trzecim uzyskał przewagę przełamania, wydawało się, że wszystko ma pod kontrolą. Tymczasem w dziesiątym gemie Fritz łatwo oddał serwis i wpuścił Argentyńczyka do gry. O zwycięstwie rozstrzygnął tie-break, w którym tenisista z Buenos Aires wykorzystał pierwszą piłkę meczową.

Fritz pożegnał się z imprezą w Szanghaju i będzie musiał szukać punktów w kolejnych turniejach. Natomiast Schwartzman cieszył się z trzeciego z rzędu zwycięstwa. To jego pierwsza taka seria w obecnym sezonie. Wcześniej wskutek kiepskiej postawy na korcie wypadł z Top 100. Aktualnie jest 114. tenisistą świata, ale może wrócić do pierwszej "100", jeśli w środę pokona Włocha Lorenzo Sonego lub Chilijczyka Nicolasa Jarry'ego.

Inny Amerykanin, oznaczony "12" Tommy Paul, również miał problemy w poniedziałek, ale uzyskał korzystny rezultat. W drugim secie jego przeciwnik Arthur Fils obronił dwa meczbole i był lepszy w tie-breaku. Potem Francuz szybko uzyskał przełamanie w trzeciej odsłonie, ale długo nie cieszył się z prowadzenia. Reprezentant USA odrobił stratę, a w dziesiątym gemie zdobył rozstrzygającego breaka. Po dwóch godzinach i 46 minutach wygrał ostatecznie 6:4, 6:7(7), 6:4.

Przeciwnikiem Paula w 1/8 finału został Andriej Rublow. Rosjanin jest w komfortowej sytuacji w przeciwieństwie do Amerykanów, bowiem aktualnie zajmuje piąte miejsce w rankingu ATP Race to Turin. W poniedziałek 25-latek z Moskwy nie marnował czasu na korcie i rozgromił doświadczonego Francuza Adriana Mannarino 6:3, 6:0. Tym samym w środę dojdzie do szóstego pojedynku Rublowa i Paula w głównym cyklu. Jak na razie Rosjanin ma z Amerykaninem bilans 4-1.

W 1/8 finału zameldował się również oznaczony "18" Grigor Dimitrow. Bułgar pokonał Karena Chaczanowa 7:6(6), 6:4. Rosjanin był bardzo regularny w pierwszej części sezonu, ale potem miał problemy zdrowotne i po Roland Garros 2023 stracił dwa miesiące. W poniedziałek Dimitrow nie dał sobie odebrać serwisu, a w tie-breaku obronił piłkę setową. W nagrodę powalczy w środę o ćwierćfinał z Hiszpanem Carlosem Alcarazem lub Brytyjczykiem Danielem Evansem.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)