Wielka mistrzyni za burtą! Świetny dzień Chinek w US Open

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / SARAH YENESEL / Na zdjęciu: Wiktoria Azarenka
PAP/EPA / SARAH YENESEL / Na zdjęciu: Wiktoria Azarenka

Wiktoria Azarenka nie podbije US Open 2023! Była liderka rankingu odpadła z nowojorskiej imprezy po porażce z Lin Zhu. Xinyu Wang zatrzymała Sarę Sorribes.

Wiktoria Azarenka (WTA 18) jest dwukrotną mistrzynią Australian Open (2012, 2013). Do tego trzy razy osiągnęła finał US Open (2012, 2013, 2020). Tym razem w Nowym Jorku odpadła w II rundzie po porażce 3:6, 3:6 z Lin Zhu (WTA 44).

W ciągu 91 minut Azarenka zmarnowała trzy break pointy. Zhu zamieniła na przełamanie trzy z 12 okazji. Białorusince naliczno 17 kończących uderzeń i 31 niewymuszonych błędów. Chinka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek.

Sara Sorribes (WTA 55) w ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w Cleveland. Z US Open odpadła już w II rundzie po porażce 7:5, 3:6, 4:6 z Xinyu Wang (WTA 53). Był to maraton trwający dwie godziny i 52 minuty. Hiszpanka wykorzystała siedem z 16 break pointów. Chinka spożytkowała osiem z 13 szans na przełamanie. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 49 kończących uderzeń przy 55 niewymuszonych błędach. Sorribes zanotowano 14 piłek wygranych bezpośrednio i 34 pomyłki.

Sorana Cirstea (WTA 30) w 66 minut wygrała 6:3, 6:4 z Anną Kalinską (WTA 89). Rumunka zgarnęła 23 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała trzy z sześciu break pointów. Na jej konto powędrowało 17 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach. Kalinskiej naliczono 14 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek.

Anna Karolina Schmiedlova (WTA 64) pokonała 7:6(0), 6:2 Rebekę Masarovą (WTA 71). W pierwszym secie Słowaczka wróciła z 2:4, a mogła przegrywać nawet 2:5, ale w siódmym gemie odparła cztery break pointy. W trwającym 95 minut meczu obroniła cztery z pięciu, a wykorzystała trzy z siedmiu okazji na przełamanie.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 65 mln dolarów środa, 30 sierpnia

II runda gry pojedynczej:

Sorana Cirstea (Rumunia, 30) - Anna Kalinska 6:3, 6:4 Lin Zhu (Chiny) - Wiktoria Azarenka (18) 6:3, 6:3 Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) - Rebeka Masarova (Hiszpania) 7:6(0), 6:2 Xinyu Wang (Chiny) - Sara Sorribes (Hiszpania) 5:7, 6:3, 6:4