Zobacz wynik meczu Sabalenki w US Open

Aryna Sabalenka rozpoczęła występ w wielkoszlemowym US Open 2023 w Nowym Jorku. Wiceliderka rankingu nie dała się zaskoczyć Belgijce Marynie Zaniewskiej. Niespodziewanie odpadły Czeszka Barbora Krejcikova, Chorwatka Donna Vekić i Anastazja Potapowa.

Łukasz Iwanek
Aryna Sabalenka PAP/EPA / WILL OLIVER / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W dwóch poprzednich sezonach Aryna Sabalenka (WTA 2) doszła w US Open do półfinału. We wtorek rozpoczęła szósty występ w nowojorskiej imprezie. Pokonała 6:3, 6:2 Marynę Zaniewską (WTA 112). Wynik tego nie pokazuje, ale nie było to łatwe spotkanie dla wiceliderki rankingu. Belgijka w obu setach miała przewagę przełamania. W pierwszym prowadziła 2:1, a w drugim 2:0. Sabalenka w obu opanowała sytuację.

W ciągu 78 minut wiceliderka rankingu zaserwowała dziewięć asów i zrobiła osiem podwójnych błędów. Zdobyła 31 z 43 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Została przełamana trzy razy, a sama wykorzystała sześć z siedmiu szans na przełamanie. Mistrzyni Australian Open posłała 27 kończących uderzeń przy 23 niewymuszonych błędach. Zaniewskiej zanotowano dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

Kolejną rywalką Sabalenki będzie Jodie Burrage (WTA 96), która wygrała 6:3, 6:4 z Anną Blinkową (WTA 38). Spotkanie trwało 76 minut. Brytyjka posłała dziewięć asów i wywalczyła 26 z 32 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Nie dała rywalce żadnej szansy na przełamanie, a wykorzystała dwa z trzech break pointów.

Odpadły trzy rozstawione tenisistki. Jedną z nich jest Barbora Krejcikova (WTA 12), która przegrała 4:6, 6:7(3) z Lucią Bronzetti (WTA 76). W pierwszym secie Czeszka od 4:3 straciła trzy kolejne gemy (zmarnowała break pointa na 5:3). W drugim ruszyła w pogoń i z 0:4 wyszła na prowadzenie 6:5. Ostatecznie doszło do tie breaka, w którym mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 od 3-2 oddała rywalce pięć punktów z rzędu.

Donna Vekić (WTA 22) przegrała 6:2, 5:7, 2:6 z Sachią Vickery (WTA 204). W trwającym dwie godziny i 21 minut meczu Chorwatka wykorzystała tylko trzy z 13 break pointów. Naliczono jej 35 kończących uderzeń przy 48 niewymuszonych błędach. Amerykanka miała 34 piłki wygrane bezpośrednio i 32 pomyłki. Spożytkowała cztery z dziewięciu okazji na przełamanie.

Anastazja Potapowa (WTA 27) uległa 6:7(4), 6:3, 3:6 Clarze Tauson (WTA 87) po dwóch godzinach i 32 minutach walki. Obie tenisistki zaliczyły po osiem przełamań. Dunka zdobyła o jeden punkt więcej (107-106). Potapowa popełniła 57 niewymuszonych błędów, a Tauson zrobiła ich 43.

Do rywalizacji przystąpiły trzy tenisistki, które triumfowały w US Open. Do II rundy awansowała tylko jedna, Iga Świątek. Sloane Stephens odpadła po maratonie z Brazylijką Beatriz Haddad Maią. Los Amerykanki podzieliła jej rodaczka Venus Williams (WTA 410), która urwała zaledwie dwa gemy Greet Minnen (WTA 97). W ciągu 74 minut Belgijka spożytkowała pięć z ośmiu break pointów. Była liderka rankingu nie uzyskała ani jednego przełamania, choć miała sześć szans. Rywalką Williams miała być Paula Badosa, ale Hiszpanka wycofała się z powodu zdrowotnych problemów.

Dużych emocji dostarczył mecz Martiny Trevisan (WTA 58) z Julią Putincewą (WTA 78). Włoszka zwyciężyła 0:6, 7:6(0), 7:6(8). W pierwszym secie zdobyła zaledwie pięć punktów i nic nie zapowiadało maratonu. Ostatecznie spotkanie trwało trzy godziny i 19 minut. Trevisan nie tylko odrodziła się po 0:6 w pierwszej partii, ale też wróciła z 2:4 w trzeciej. W rozstrzygającym super tie breaku Putincewa z 0-3 wyszła na prowadzenie 8-7, ale trzy ostatnie punkty padły łupem Włoszki.

Elina Switolina (Ukraina, 26) - Anna-Lena Friedsam (Niemcy) 6:3, 6:1
Lucia Bronzetti (Włochy) - Barbora Krejcikova (Czechy, 12) 6:4, 7:6(3)
Clara Burel (Francja) - Caroline Dolehide (USA) 6:4, 6:3
Martina Trevisan (Włochy) - Julia Putincewa (Kazachstan) 0:6, 7:6(0), 7:6(8)
Peyton Stearns (USA) - Wiktoria Tomowa (Bułgaria) 6:3, 6:4
Patricia Maria Tig (Rumunia) - Rebecca Marino (Kanada) 7:6(6), 7:6(1)
Eva Lys (Niemcy, Q) - Robin Montgomery (USA, WC) 6:2, 6:1
Greet Minnen (Belgia, Q) - Venus Williams (USA, WC) 6:1, 6:1
Yanina Wickmayer (Belgia, LL) - Wiera Zwonariowa (Q) 6:4, 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Aryna Sabalenka dojdzie do półfinału US Open 2023?