Kilka godzin US Open i już pierwsza sensacja. Były mistrz pokonał rozstawionego

Doszło do pierwszej sensacji w rozgrywanym na kortach twardych wielkoszlemowym US Open 2023. Odpadł rozstawiony z numerem czwartym Holger Rune, który w czterech setach przegrał z Roberto Carballesem. Awansował były mistrz, Dominic Thiem.

Marcin Motyka
Holger Rune Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Holger Rune
Już pierwsze godziny męskiego US Open 2023 przyniosły pierwszą sensację turnieju. Z wielkoszlemową imprezą w Nowym Jorku pożegnał się Holger Rune. Duńczyk, który przed tygodniem został czwartym singlistą świata, w trakcie meczu I rundy z Roberto Carballesem zmagał się z problemami fizycznymi i niespodziewanie przegrał z Hiszpanem 3:6, 6:4, 3:6, 2:6

Pokonując aktualnie czwartego w rankingu ATP Runego, 30-letni Carballes odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo nad rywalem z Top 10 światowej klasyfikacji. Zarazem po raz piąty awansował do II rundy US Open. W żadnym innym turnieju Wielkiego Szlema nie jest tak regularny.

Błysnął były mistrz US Open, Dominic Thiem. Austriak zaserwował osiem asów, posłał 26 zagrań kończących, uzyskał sześć przełamań i pokonał 6:3, 6:2, 6:4 oznaczonego numerem 25. Aleksandra Bublika. Dla tenisisty z Wiener-Neustadt to pierwsza wygrana w Nowym Jorku od 2020 roku, gdy w finale ograł Alexandra Zvereva. O kolejną powalczy w środę z Benem Sheltonem, który wyeliminował Pedro Cachina.

Rozstawiony z numerem 21. Alejandro Davidovich jeden raz został przełamany, odpowiedział pięcioma breakami i w niespełna dwie godziny uporał się z Marcosem Gironem. W II rundzie Hiszpan zagra z Juanem Manuelem Cerundolo. Argentyńczyk odrobił stratę 0-2 w setach i pokonał Ilję Iwaszkę.

Adrian Mannarino po ponad trzyipółgodzinnej batalii wygrał 7:5, 6:7(3), 6:3, 7:5 z Yosuke Watanukim. Kolejnym rywalem Francuza, turniejowej "22", będzie Fabian Marozsan. Węgier w pięciu partiach okazał się lepszy od innego reprezentanta Trójkolorowych, Richarda Gasqueta.

Zhizhen Zhang potrzebował czterech godzin i 28 minut, aby pokonać 7:5, 7:5, 6:7(5), 4:6, 6:3 Jeffreya Johna Wolfa. Do II rundy awansował też Sebastian Ofner, który wygrał z Nuno Borgesem [7:6(5), 3:6, 7:6(7), 6:4].

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 65 mln dolarów
poniedziałek, 28 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, 21) - Marcos Giron (USA) 6:4, 6:4, 6:2
Adrian Mannarino (Francja, 22) - Yosuke Watanuki (Japonia) 7:5, 6:7(3), 6:3, 7:5
Roberto Carballes (Hiszpania) - Holger Rune (Dania, 4) 6:3, 4:6, 6:3, 6:2
Dominic Thiem (Austria) - Aleksander Bublik (Kazachstan, 25) 6:3, 6:2, 6:4
Ben Shelton (USA) - Pedro Cachin (Argentyna) 1:6, 6:3, 6:2, 6:4
Fabian Marozsan (Węgry) - Richard Gasquet (Francja) 6:3, 6:1, 6:7(5), 6:7(4), 6:2
Sebastian Ofner (Austria) - Nuno Borges (Portugalia) 7:6(5), 3:6, 7:6(7), 6:4
Zhizhen Zhang (Chiny) - Jeffrey John Wolf (USA) 7:5, 7:5, 6:7(5), 4:6, 6:3
Juan Manuel Cerundolo (Argentyna) - Ilja Iwaszka 2:6, 6:7(4), 6:3, 6:3, 6:3