Greczynka przetrwała szturm faworytki gospodarzy. Jedna Amerykanka w finale w Waszyngtonie

Najwyżej rozstawiona Jessica Pegula nie wygra turnieju WTA 500 w Waszyngtonie. Amerykańska tenisistka odpadła po porażce z Greczynką Marią Sakkari. W finale wystąpi Coco Gauff.

Łukasz Iwanek
Maria Sakkari PAP/EPA / JIM LO SCALZO / Na zdjęciu: Maria Sakkari
W Waszyngtonie odbyły się w półfinały. W pierwszym z nich wystąpiła rozstawiona z numerem pierwszym Jessica Pegula (WTA 4). Amerykanka nie zdobędzie tytułu, bo przegrała 3:6, 6:4, 2:6 z Marią Sakkari (WTA 9).

Pegula podniosła się ze stanu 3:6, 1:4 i zdobyła pięć gemów z rzędu. Nie odwróciła jednak losów całego meczu. W trzecim secie był remis 2:2, ale później Amerykanka dwa razy oddała podanie.

Mecz trwał dwie godziny i trzy minuty. Pegula wykorzystała tylko dwa z sześciu break pointów. Sakkari na przełamanie zamieniła pięć z dziewięciu okazji. Greczynka podwyższyła na 5-3 bilans spotkań z Amerykanką. Było to ich drugie starcie w tym roku. W Dosze też trafiły na siebie w półfinale i wtedy w trzech setach lepsza okazała się Pegula.

W finale wystąpi jedna Amerykanka. Będzie nią Coco Gauff (WTA 7), która pokonała 6:3, 6:3 Ludmiłę Samsonową (WTA 18). W ciągu godziny i 42 minut finalistka Rolanda Garrosa 2022 posłała osiem asów i wywalczyła 24 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła pięć break pointów i wykorzystała trzy z 10 szans na przełamanie. Samsonowa nie obroni tytułu.

Sakkari osiągnęła ósmy finał w WTA Tour, pierwszy w 2023 roku. Jedyny tytuł zdobyła w 2019 w Rabacie. Gauff ma bilans 3-1 dotychczasowych finałów. Triumfowała w Linzu (2019), Parmie (2021) i Auckland (2023).

W niedzielę dojdzie do szóstego starcia tych tenisistek. Gauff była górą tylko raz, dwa lata temu w Rzymie. Amerykanka i Greczynka spotkają się po raz pierwszy w obecnym sezonie.

Mubadala Citi DC Open, Waszyngton (USA)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 780,6 tys. dolarów
sobota, 5 sierpnia

półfinał gry pojedynczej:

Coco Gauff (USA, 3) - Ludmiła Samsonowa (8) 6:3, 6:3
Maria Sakkari (Grecja, 4) - Jessica Pegula (USA, 1) 6:3 4:6, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)