Dwusetowa batalia pomiędzy Dariami. Wyłoniono mistrzynię turnieju w Granby

W turnieju WTA 250 w kanadyjskim Granby nie było mocnych na Darię Kasatkinę. W finale w dwóch zaciętych setach rozprawiła się z australijską tenisistką Darią Saville.

Łukasz Iwanek
Daria Kasatkina Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Daria Kasatkina
Daria Kasatkina (WTA 10) występ w Granby rozpoczęła od straty seta w starciu z Belgijką Greet Minnen. Kolejnym rywalkom nie oddała już żadnej partii. Odprawiła m.in. Magdalenę Fręch. W sobotę półfinalistka tegorocznego Rolanda Garrosa pokonała 6:4, 6:4 Darię Saville (WTA 73).

W pierwszym secie Australijka z 2:5 zbliżyła się na 4:5, ale w 10. gemie oddała podanie. W drugiej partii znów ruszyła w pogoń, tym razem z 1:4 na 3:4. Trzy kolejne gemy zakończyły się przełamaniem. Dwa uzyskała Kasatkina, która przy 5:4 wykorzystała piątą piłkę meczową.

W trwającym godzinę i 53 minuty meczu Kasatkina cztery razy oddała podanie, a zamieniła na przełamanie sześć z 13 szans. Zdobyła o osiem punktów więcej (73-65) i podwyższyła na 3-0 bilans konfrontacji z Saville. Dwa poprzednie ich spotkania, w US Open (2015) i Charleston (2017), były trzysetowymi bojami.

Saville ma teraz w głównym cyklu bilans finałów 1-4. Jedyny tytuł zdobyła w 2017 roku w New Haven. Do decydującego meczu doszła po raz pierwszy od października 2017 (Hongkong). Kasatkina wystąpiła w 11. finale i odniosła szósty triumf, drugi w tym miesiącu (San Jose). Wcześniej wygrała turnieje w Charleston (2017), Moskwie (2018) oraz w Melbourne i Petersburgu (2021).

W deblu triumf odniosły Alicia Barnett i Olivia Nicholls, które pokonały 5:7, 6:3, 10-1 Harriet Dart i Rosalie van der Hoek. Brytyjki zdobyły pierwszy tytuł w WTA Tour. Wcześniej w tym roku zanotowały finał w Lyonie.

Championnats Banque Nationale de Granby, Granby (Kanada)
WTA 250, kort twardy, pula nagród 251,7 tys. dolarów
sobota, 27 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Daria Kasatkina (1/WC) - Daria Saville (Australia, 9) 6:4, 6:4

finał gry podwójnej:

Alicia Barnett (Wielka Brytania) / Olivia Nicholls (Wielka Brytania) - Harriet Dart (Wielka Brytania) / Rosalie van der Hoek (Holandia) 5:7, 6:3, 10-1

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)