Niespodzianki nie było. Dwa sety w meczu Polek w Nottingham

W Nottingham (WTA 250) doszło do starcia polskich tenisistek. Lepsza okazała się Magda Linette, która nie oddała seta Katarzynie Kawie.

Łukasz Iwanek
Magda Linette WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Magda Linette
W Nottingham Katarzyna Kawa (WTA 129) przeszła kwalifikacje i po raz pierwszy od sierpnia 2021 roku (Kluż-Napoka) weszła do głównej drabinki w cyklu WTA Tour. We wtorek jej rywalką była Magda Linette (WTA 67). Do niespodzianki nie doszło. Wyżej notowana Polka wróciła z 1:3 w pierwszym secie i wygrała 7:6(4), 6:2.

Na początku meczu trochę solidniejsza była Kawa. W drugim gemie obroniła break pointa asem, a w trzecim uzyskała przełamanie po błędzie bekhendowym rywalki. Linette ustabilizowała swój tenis i uzyskała na korcie przewagę. Aktywnie pracowała w wymianach i spychała rodaczkę do defensywy. Kończącym forhendem odrobiła stratę przełamania. W końcówce w poczynania wyżej notowanej Polki wkradło się trochę nerwowości. W 12. gemie zmarnowała trzy piłki setowe, ale w tie breaku dopięła swego.

Na otwarcie II partii Kawa utrzymała podanie ze stanu 0-40, ale przy 1:1 nie powtórzyła podobnego manewru. W drugim gemie Linette odparła break pointa, a w trzecim zdobyła przełamanie kończącym returnem. Wciąż była agresywniejsza i sprytniejsza, zmieniała kierunki i lepiej czytała grę. Kawa coraz gorzej radziła sobie z utrzymywaniem piłki w korcie. W siódmym gemie oddała podanie wyrzucając forhend. W ósmym Linette krosem forhendowym wykorzystała trzecią piłkę meczową.

W ciągu 98 minut Linette zdobyła 29 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Raz została przełamana, a sama wykorzystała trzy z 10 break pointów. Podwyższyła n 4-0 bilans meczów z Kawą.

Dla Linette jest to czwarty występ w Nottingham. W latach 2015-2017 wygrała łącznie dwa mecze. Dla Kawy był to singlowy debiut w tym turnieju. W 2017 roku zagrała w deblu i odpadła w I rundzie.

W II rundzie Linette zmierzy się z Czeszką Terezą Martincovą.

Rothesay Open Nottingham, Nottingham (Wielka Brytania)
WTA 250, kort trawiasty, pula nagród 251,7 tys. dolarów
wtorek, 7 czerwca

I runda gry pojedynczej:

Magda Linette (Polska, 8) - Katarzyna Kawa (Polska, Q) 7:6(4), 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Magda Linette awansuje do ćwierćfinału turnieju w Nottingham?