Challenge Cup. Aluron Virtu CMC Zawiercie blisko awansu do 1/8 finału

Siatkarze Aluronu Virtu CMC Zawiercie udanie zadebiutowali w europejskich pucharach. Ekipa znad Warty efektownie pokonała bułgarski Hebar Pazardżik 3:0 w pierwszym meczu 1/16 finału rozgrywek Challenge Cup.

Adrian Nuckowski
siatkarze Aluronu Virtu CMC Zawiercie Newspix / Mateusz Bosiacki / Na zdjęciu: siatkarze Aluronu Virtu CMC Zawiercie
Siatkarze prowadzeni przez Marka Lebedewa nie najlepiej radzą sobie na krajowym podwórku. W pięciu ostatnich meczach PlusLigi zdołali odnieść zaledwie jedną wygraną. Mimo tej niekorzystnej statystyki zawiercianie byli faworytem w starciu z aktualnym liderem ligi bułgarskiej, Hebarem Pazardżik. Goście przystąpili do środowego spotkania mocno osłabieni. Za niecenzuralny gest, który skierował do sędziego w poprzednim sezonie europejskich pucharów, zawieszony został Georgi Bratojew. Rozgrywający Hebaru nie będzie mógł zagrać ani w Dąbrowie Górniczej, ani w rewanżu w Pazardżiku.

Od samego początku pojedynek był bardzo wyrównany. Po kilku akcjach minimalną przewagę wypracowali sobie gospodarze (8:6). Hebar błyskawicznie odrobił straty i po dobrych zagraniach Aleksandara Ljaftowa wyszli na prowadzenie (9:12). Zawiercianie szybko "dogonili" rywala (13:13), a po asie serwisowym Bartosza Gawryszewskiego uzyskali po raz kolejny w tej partii minimalny bufor bezpieczeństwie nad przeciwnikiem (21:19). Bohaterem końcówki był Alexandre Ferreira. Portugalczyk zdobył trzy ważne punkty w ofensywie, a jego udana zagrywka otworzyła drogę Mateuszowi Malinowskiemu do zamknięcia tej części pojedynku (25:21).

Pierwsza faza drugiego seta była niemal kopię premierowej odsłony. Podopieczni Marka Lebedewa objeli prowadzenie 8:6, by dosłownie za kilka chwil oddać je przeciwnikowi (8:9). Jurajscy Rycerze bez chwili wahania odzyskali przodownictwo, a po udanych akcjach Nikołaja Penczewa i Mateusza Malinowskiego osiągnęli przewagę czterech punktów (14:10). Siatkarze Hebaru ambitnie próbowali zniwelować straty, ale Zawiercianie nie pozwolili już sobie wyrwać z rąk wygranej w tym secie. Partię zakończył świetnie dysponowany w ataku Ferreira (25:21).

Aluron szybko chciał doprowadzić do szczęśliwego końca. Po fenomenalnym bloku Pietera Verheesa, szkoleniowiec Hebaru zmuszony był do wzięcia przerwy na żądanie (11:6). Coraz bardziej zrezygnowani przyjezdni popełniali coraz więcej błędów. Po drugiej stronie siatki najlepszy mecz w sezonie rozgrywał Ferreira, który raz po raz nękał rywali atomowymi uderzeniami z lewego skrzydła (14:7). Zawiercianie bez najmniejszych problemów zakończyli tę odsłonę, wygrywając całe spotkanie w trzech partiach.

Rewanżowe spotkanie odbędzie się 18 grudnia w Pazardżiku. Aluronowi awans do 1/8 finału zapewnią dwa wygrane sety.