Grozer, Bartman i inni, czyli gwiazdy (i nie tylko), które skusiły się na azjatyckie pieniądze

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Coraz więcej gwiazd światowej siatkówki (i nie tylko) decyduje się spróbować swoich sił w azjatyckich klubach, które skusiły je lukratywnymi kontraktami.

Matej Kazijski (Trentino Volley --->>> JTEKT Stings)

Bułgarski przyjmujący Matej Kazijski po wielu latach wspólnej pracy z trenerem Radostinem Stojczewem postanowił zmienić otoczenie i zdecydował się przenieść do japońskiego zespołu JTEKT Stings. Bułgar udał się do Japonii po zdobyciu mistrzostwa Włoch z Trentino Volley, z którym to święcił największe sukcesy w swojej karierze, wygrywając między innymi Ligę Mistrzów (2009, 2010, 2011) oraz Klubowe Mistrzostwa Świata (2009, 2010, 2011, 2012). Według nieoficjalnych informacji, były reprezentant Bułgarii za jeden sezon gry w barwach JTEKT ma otrzymać ponad milion dolarów, co jest bardzo dużą sumą jak na siatkarskie warunki.

Georg Grozer (Biełogorie Biełgorod --->>> Samsung Bluefangs)

Jeszcze niedawno odejście niemieckiego atakującego Georga Grozera z Biełogorie Biełgorod wydawało się bardzo mało prawdopodobne, jednakże niespodziewane problemy finansowe zmusiły ten klub do wypożyczenia swojego gwiazdora do koreańskiego Samsung Bluefangs. W ekipie wicemistrza Korei Południowej Grozer będzie miał za zadanie zastąpić Kubańczyka Leonardo Leyvę, który po trzech latach opuścił ten zespół.

Michał Łasko i Zbigniew Bartman (Jastrzębski Węgiel --->>> Sichuan Chengdu)

Podobnie jak Biełogorie Biełgorod problemy finansowe dopadły również Jastrzębski Węgiel, z którego odeszli niemalże wszyscy najlepsi zawodnicy z atakującym Michałem Łasko oraz przyjmującym Zbigniewem Bartmanem na czele. Duet ten otrzymał ciekawą ofertę od klubu Sichuan Chengdu i w kolejnym sezonie będzie rywalizował o mistrzostwo Chin. Dla Bartmana będzie to już kolejna zagraniczna przygoda, gdyż wcześniej występował on we Włoszech, w Turcji oraz Rosji.

Oreol Camejo (Lokomotiw Nowosybirsk --->>> Hyundai Capital Skywalkers)

Jeszcze w kwietniu 2015 roku wydawało się, że kubański przyjmujący Oreol Camejo pozostanie w ekipie Lokomotiwu Nowosybirsk, gdyż przedłużył kontrakt z tym klubem. Jednak po zakończeniu sezonu jeden z najlepszych graczy drużyny z Syberii doszedł do porozumienia z działaczami Lokomotiwu i zerwał kontrakt, po czym zdecydował się na powrót do Korei Południowej (grał w Gumi KB Insurance Stars Volleyball Club), w której występował przed przyjściem do ekipy z Nowosybirska. Tym razem Camejo będzie reprezentował barwy Hyundai Capital Skywalkers.

Nikola Gjorgiew (Paris Volley --->>> Toray Arrows)

Macedoński atakujący Nikola Gjorgiew ma za sobą bardzo dobry sezon w barwach francuskiego Paris Volley, z którym zdobył wicemistrzostwo kraju, a sam został najlepszym zawodnikiem (MVP) rozgrywek. Udane występy Macedończyka sprawiły, że otrzymał on ofertę od japońskiego Toray Arrows z kategorii tych nie do odrzucenia.

Thomas Edgar (Gumi KB Insurance Stars Volleyball Club --->>> Beijing Baic Motors)

Atakujący Thomas Edgar to zdecydowany lider reprezentacji Australii, który podczas niedawnego Pucharu Świata pobił rekord tej imprezy w ilości punktów zdobytych podczas jednego spotkania. Znany z występów w Polsce (Lotos Trefl Gdańsk) i we Włoszech (Volley Corigliano, Perugia) siatkarz przez dwa ostatnie lata grał w koreańskim zespole Gumi KB Insurance Stars Volleyball Club, jednak postanowił on zmienić środowisko i podpisał kontrakt z chińskim Beijing Baic Motors.

Dante Amaral (Sao José dos Campos --->>> Panasonic Panthers)

Po roku przerwy na występy w swojej ojczyźnie doświadczony brazylijski przyjmujący ponownie przystał na ofertę japońskiego klubu Panasonic Panthers z miasta Osaka, którego barwy reprezentował już w sezonie 2013-2014. Dante po zakończeniu reprezentacyjnej kariery teraz skupia się na dorobieniu do siatkarskiej emerytury.

Martin Nemec (Trentino Volley --->>> Gumi KB Insurance Stars Volleyball Club)

Słowacki atakujący Martin Nemec w poprzednim sezonie zdobył wraz z Trentino Volley mistrzostwo Włoch oraz dotarł do finałów Pucharu Italii i Pucharu CEV, ale z jego usług nie do końca byli zadowoleni działacze klubu z Trydentu i nie przedłużyli z nim kontraktu. Nemec niezbyt długo poszukiwał nowego pracodawcy, a jego nowym zespołem będzie koreański, w którym będzie on miał za zadanie zastąpić Thomasa Edgara. Słowak wraca do Korei Południowej po dwóch latach przerwy, ponieważ wcześniej reprezentował on barwy Incheon Korean Air Jumbos, będąc dwukrotnie (2012, 2013) najlepszym zagrywającym rozgrywek.

Jan Stokr (Dynamo Krasnodar --->>> Suwon KEPCO Vixtorm)

Czeski atakujący Jan Stokr, który niegdyś święcił sukcesy na europejskiej arenie wraz z Trentino Volley, od pewnego czasu wybiera kluby położone w miastach z coraz dalszego wschodu, gdyż najpierw występował w rosyjskim Dynamie Krasnodar (2013-2015), później w katarskim Al-Rayyan (2015), by w końcu zdecydować się na grę w Korei Południowej w barwach Suwon KEPCO Vixtorm. Urodzony w 1983 roku Czech wciąż prezentuje dobrą formę, co potwierdził w Superlidze, dlatego w ostatnim czasie otrzymał tak lukratywne oferty.

Łukasz Żygadło (Trentino Volley --->>> Sarmayeh Bank Volleyball Club) Ivan Borovnjak (Cuprum Lubin --->>> Sarmayeh Bank Volleyball Club)

Polski rozgrywający Łukasz Żygadło oraz serbski przyjmujący Ivan Borovnjak mają za sobą dość dobre sezony, gdyż ten pierwszy zdobył z Trentino Volley mistrzostwo Włoch i srebrne medale w Pucharze Italii i Pucharze CEV, a ten drugi wywalczył z Cuprum Lubin 7. miejsce w PlusLidze. W okienku transferowym Żygadło i Borovnjak przystali ofertę mającego mocarstwowe plany irańskiego klubu Sarmayeh Bank Volleyball Club, w którym będą występowali między z Seyedem Mohammadem Mousavim Eraghim, Adelem Gholamim, Shahramem Mahmoudim, Mehdim Mahdavim, Pouryą Fayazim, Farhadem Zarifem, Mostafą Sharifatem, a także Mehdim Bazargardem.

Mikko Oivanen (Cerrad Czarni Radom --->>> Paykan Teheran)

Znany z występów w PlusLidze (Cerrad Czarni Radom, Lotos Trefl Gdańsk, Asseco Resovia Rzeszów) Fin Mikko Oivanen to solidny atakujący, który niemalże co roku zmienia barwy klubowe i nie inaczej było tym razem. Reprezentant Finlandii przystał na ofertę mistrza Iranu, Paykanu Teheran, który zagra w Klubowych Mistrzostwach Świata.

[u]Inni zawodnicy, którzy wcześniej podpisali kontrakty z azjatyckimi klubami:

[/u]

Valerio Vermiglio (Szahrdari Urmia --->>> Paykan Teheran) Nikołaj Nikołow (Szahrdari Urmia --->>> Paykan Teheran) Leandro Vissotto (JT Thunders) Igor Omrcen (Toyoda Trefuerza) Evandro Guerra (Suntory Sunbirds) Robertlandy Simon (Ansan Rush & Cash Vespid) Cristian Savani (Fudan University Shanghai) Vlado Petković (Mizan Khorasan VC)

Wielu dobrych zawodników jak między innymi Cristian Savani, Valerio Vermiglio, Igor Omrcen czy Vlado Petković zdecydowało się na siatkarską emeryturę w Azji, ale grają tam też siatkarze, który nie są zaawansowani wiekowo i wciąż występują w swoich reprezentacjach (Nikołaj Nikołow, Evandro Guerra, Leandro Vissotto).

Bardzo dobrze opłacanym graczem (blisko dwa miliony dolarów za dwa lata gry) jest Kubańczyk Robertlandy Simon, którego kontrakt w Ansan Rush & Cash Vespid to był strzał w "10" tego klubu. Simon poprowadził tę drużynę do pierwszego w jej historii mistrzostwa Korei Południowej.

Źródło artykułu:
Komentarze (3)
avatar
ALLEZ
6.10.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Wybrzydzam troche, że tytul jakby z ukryta teza -a przeciez to NIC ZLEGO, ze profesjonalny siatkarz chce zarabiac lepsze pieniadze. Zdrowie jest jedno a kariera profesjonalnego siatkarza jest b Czytaj całość
avatar
Wino1901
4.10.2015
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Problemy finansowe Biełogorie, zmusiły klub do wypożyczenia Grozera? Można prosić o źródło tej informacji? Mi się raczej wydaje, że jest to decyzja podyktowana dobrem reprezentacji. Gdy Musersk Czytaj całość