Turniej w Jarocinie: Bank BPS nadal z kompleksem Tauronu

Wiele emocji przyniósł drugi i ostatni dzień turnieju w Jarocinie. Ostatecznie trofeum trafiło w ręce Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza, który popisał się stalowymi nerwami w starciu z Bankiem BPS Muszyna.

Miłosz Marek

Niedzielne zmagania w Jarocinie rozpoczęło starcie bydgoskiego Pałacu oraz Aluprofu, czyli dwóch drużyn, które po pierwszym dniu zajmowały trzecią i czwartą pozycję. Spiker zawodów mówił, że będzie to pojedynek o brązowy medal w turnieju, jednak przy sporym szczęściu ekipy mogły myśleć nawet o sukcesie, a z pewnością o drugiej lokacie.

Mecz zdecydowanie lepiej ułożył się dla podopiecznych Rafała Gąsiora, które w pierwszym secie zdecydowanie przewyższały rywalki. Pierwsze skrzypce grała Rita Liliom, nowy nabytek Pałacu, jednak podczas drugiej odsłony nabawiła się urazu. Trener postanowił są oszczędzać, a po ostatnim gwizdku pojechała na prześwietlenie kontuzjowanej stopy do szpitala.

Po zwycięstwie bydgoszczanek w pierwszej części gry, do głosu doszły bielszczanki, które wygrały kolejną odsłonę. Trener Wiesław Popik dokonał kilku roszad, które rozruszały zespół. Ożywienie wprowadziły Joanna Wołosz oraz Monika Czypiruk. Szczególnie dobry dzień miała ta druga. Kluczowa dla losów pojedynku była trzecia odsłona. Przez długi czas prowadziły w niej Pałacanki i to one jako pierwsze miały piłki setowe. Cztery próby nie wystarczyły. Wprost przeciwnie w przypadku BKS-u, który przy pierwszej okazji świętował zwycięstwo, które wywalczyła kapitan, Milada Bergrova.

Trener Gąsior rotował składem. W czwartym, i jak się później okazało ostatnim secie, a parkiecie pojawiły się trzy siatkarki z ławki rezerwowych. Walczyły dzielnie, ale finalnie musiały uznać wyższość bielszczanek.

Pałac Bydgoszcz - BKS Aluprof Bielsko-Biała 1:3 (25:20, 20:25, 26:28, 23:25)

Pałac: Schulz, Martinez, Mazurek, Liliom, Adams, Czyżnielewska, Kuehn-Jarek (libero) oraz Krzywicka, Grejman, Sosnowska.

Aluprof: Bergrova, G. Wojtowicz, Horka, Frąckowiak, Szymańska, Cella, Sawicka (libero) oraz M. Wojtowicz (libero), Wołosz, Sieczka, Czypiruk, Pelc.

***

Najważniejszy mecz turnieju rozpoczął się z niemal godzinnym opóźnieniem, ale warto było czekać na starcie muszynianek i dąbrowianek. Obie drużyny zagrały dobre spotkanie, a po kilku akcjach otrzymały owacje od wypełnionej, kameralnej sali w Jarocinie.

Mecz od mocnego uderzenia rozpoczęły Mineralne, które wykorzystały chwilę nieuwagi rywalek i prowadziły różnicą sześciu oczek. Bardzo dobrze radziła sobie Helene Rousseaux, która siała postrach pośród broniących Tauronu. Jednak równie szybko jak pojawiła się przewaga, tak szybko znikła. W tym fragmencie doskonale spisywała się Katarzyna Zaroślińska. W końcówce Muszyniance ponownie udało się zaakcentować swoją wyraźną przewagę i wygrać 25:18. Trudniej było w kolejnej części, kiedy to dąbrowianki ruszyły do ofensywy od samego początku. Podobnie jak w premierowym secie, w trakcie trwania gry różnice zamazywały się. Ostatecznie więcej argumentów ponownie miały wicemistrzynie kraju.

Podopieczne Bogdana Serwińskiego zbyty szybko uwierzyły w swoje zwycięstwo. W trzecim secie MKS rozniósł muszynianki, tracąc jedynie 15 "oczek". Nieco gorzej było w czwartym secie, gdzie Bank BPS zdobył 21 punków. O losach turnieju zadecydować miał tie-break. Bardzo wyrównana gra zakończyła się gra na przewagi. Swoją cegiełkę do wyniku dołożyli sędziowie. Przy stanie 14:14 sędzie liniowy sygnalizował przejście linii 9. metra przy serwisie siatkarki z Dąbrowy Górniczej. Główny zignorował machająca chorągiewkę i pozwolił zdobyć punkt ekipie z Zagłębia Dąbrowskiego. Ostatecznie, po ataku Joanny Kaczor mecz zakończył się przy stanie 16:14, a podopieczne Waldemara Kawki wygrały cały turniej.

Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 2:3 (25:18, 25:22, 15:25, 21:25, 14:16)

Bank BPS: Werblińska, Bednarek-Kasza, Kasprzak, Dziękiewicz, Serena, Rousseaux, Maj (libero) oraz Kaczmar, Jagieło, Popović, Anioł.

Tauron MKS: Tokarska, Dirickx, Nuszel, Zaroślińska, Skowrońska, Plchotova, Strasz (libero) oraz Stacchiotti (libero), Kaczor, Śliwa, Leys.

Zespół Pkt Z-P Sety
Tauron MKS 5 2-1 8:5
BKS Aluprof 5 2-1 6:6
Bank BPS Muszynianka 4 1-2 6:6
Pałac Bydgoszcz 4 1-2 4:7

Nagrody indywidualne: najlepsza libero - Paulina Maj (Bank BPS Muszyna) najlepsza rozgrywająca - Frauke Dirickx (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza) najlepsza środkowa - Rachel Adams (Pałac Bydgoszcz) najlepsza przyjmująca - Elżbieta Skowrońska (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza) najlepsza atakująca - Anna Werblińska (Bank BPS Muszyna) MVP - Helene Rousseaux (Bank BPS Muszyna)