Ależ walka. Kanadyjczycy gonią Polaków

Kanadyjczycy w czwartym dniu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich pokonali 3:0 Chiny. Swoje pierwsze zwycięstwo odniosła reprezentacja Czech.

Anna Bagińska
Reprezentacja Kanady Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Kanady
Japończycy na zakończenie czwartego dnia turnieju zapisali na swoim koncie zwycięstwo. W trzech setach okazali się lepsi od Turków. Dwie pierwsze partie od początku do końca przebiegały pod dyktando miejscowych. Dopiero w trzeciej odsłonie meczu na dwupunktowe prowadzenie wyszli goście. Wyrównana walka trwała do stanu 16:16. Od tego momentu gospodarze odskoczyli i wygrali spotkanie.

To zwycięstwo jest tym cenniejsze, że pozwala podopiecznym Philippe Blaina mieć nadzieję na awans z turnieju. Mają bowiem bilans zwycięstw do porażek 3:1, podobnie jak Serbowie. Jednak przed sobą mecze z niepokonanymi do tej pory Słowenią i USA, co może okazać się przeszkodą nie do pokonania.

W grupie C Kanadyjczycy dołożyli do swojego dorobku trzecią wygraną. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo pokonali 3:0 Chińczyków. Najwięcej walki było w trzecim, zakończonym na przewagi secie. Ale to siatkarze z Ameryki mieli dwie piłki setowe, których nie wykorzystali, a gospodarze gonili wynik. O wykorzystanie trzeciej nie musieli się martwić, bo w takim momencie miejscowi popełnili błąd.

W całym spotkaniu najlepiej punktowali Stephen Maar, 20 punktów i Eric Loeppky, 17 oczek. Po drugiej stronie siatki wyróżnił się Yu Yuantai z dorobkiem 14 oczek. Ta wygrana daje Kanadyjczykom drugie miejsce w grupie, tuż za Polską.

Na początek czwartego dnia turnieju w Rio de Janeiro Czesi odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo. Pokonali 3:0 Irańczyków. Podopieczni Jiriego Novaka dobrze otworzyli mecz. W pierwszym secie zaserwowali cztery asy i dołożyli cztery bloki. Prowadzili całą partię kilkoma punktami.

W drugim secie na prowadzenie najpierw wyszli Irańczycy. Jednak dobry serwis pozwolił Czechom wrócić do gry. Ze stanu 4:6 zrobiło się 11:6. Rywale odrobili część strat i wynik rozstrzygnął się w samej końcówce. Trzecią partię ekipa z Europy przegrała trochę na własne życzenie. Jednak kolejnej już nie wypuściła z rąk i może cieszyć się z pierwszej wygranej w turnieju.