Spore emocje w starciu niepokonanych na mistrzostwach Europy

Reprezentacja Holandii pokonała w Tallinie Francję 3:1, w meczu grupy D mistrzostw Europy siatkarek 2023. Oba zespoły przystępowały do starcia jako niepokonane w turnieju. Przegrane mogą z przebiegu gry czuć ogromny niedosyt.

Adrian Nuckowski
reprezentancja Holandii Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentancja Holandii
Już pierwszy set był niezwykle wyrównany, o czym może świadczyć fakt, że przez znaczną jego część wynik oscylował wokół remisu, bądź z przewagą jednego punktu na rzecz obu ekip. Obie drużyny szybko weszły na niezły poziom. W szeregach Trójkolorowych prym wiodła Helena Cazaute, która punktowała w każdym elemencie.

Zdecydowanie bardziej zbilansowany rozkład w ofensywie można było zaobserwować u Holenderek. W końcówce szalę zwycięstwa na swoją stronę przechyliły właśnie Pomarańczowe, które ostatecznie wygrały 25:23.

Wyrównana walka trwała na dobre także w kolejnej partii. Z tą różnicą, że prowadzenie nie zmieniało się, jak w kalejdoskopie tylko niemal przez całego seta z przodu były Francuzki, utrzymując 2-3 oczka dystansu nad rywalkami. Podopieczne Felixa Koslowskiego po raz pierwszy wyszły na prowadzenie przy wyniku 24:23, a więc tak naprawdę w najważniejszym momencie. Ostatecznie jego zawodniczki triumfowały na przewagi 27:25 i były o krok od końcowego sukcesu. W szeregach Holenderek pojawiła się liderka w ataku w postaci Celeste Plak.

Trójkolorowe wyciągnęły wnioski i nie popełniły już podobnego błędu w trzecim secie. Siatkarki prowadzone przez Emile Rousseaux odskoczyły Holenderkom na bezpieczną przewagę i mimo tego, że w pewnym momencie na tablicy pojawił się rezultat 20:20, to tym razem nie pozwoliły rywalkom na zwycięstwo w secie. Francuzki znakomicie zagrały na siatce, notując w tej partii aż sześć punktowych bloków.

Czwarty set jednak długo będzie się im śnił po nocach. Prowadziły w nim 22:18, będąc o krok od dorowadzenia do tie-breaka. Pomarańczowe jednak odrobiły straty i wygrały na przewagi do 24, zamykając w ostateczności całe spotkanie. Francja może żałować niewykorzystanej szansy, tym bardziej, że Holenderki popełniły w tej części spotkania aż dziewięć własnych błędów.