Nieudane kwalifikacje biało-czerwonych w chińskim Fozhou

Międzynarodowy sezon siatkówki plażowej rozpoczął się we wtorek od kwalifikacji do turnieju rangi Open w Fozhou. Na ich starcie stanęły dwie polskie pary i obie nie awansowały do głównej drabinki.

Turniej Open to druga kategoria po zawodach rangi Grand Slam w World Tour. Po zeszłorocznej reorganizacji zawody te odbywają się według takiej samej drabinki jak w Grand Slamie. Po kwalifikacjach 32 pary żeńskie i męskie zostają podzielone na 8 grup. Zwycięzcy bezpośrednio awansują do 1/8 finału, a duety z drugich i trzecich miejsc powalczą w 1/16 finału. [ad=rectangle] W turnieju męskim na starcie eliminacje stanęli Paweł Pełka i Dawid Popek. Biało-czerwoni udanie rozpoczęli zmagania w Chinach. W pierwszej rundzie kwalifikacji pokonali w dwóch setach duet z USA William Montgomery/Jeremy Casebeer. Nadzieje na awans bezpowrotnie zostały rozwiane w drugiej rundzie. W niej polski duet zdecydowanie uległ rosyjskie parze Dmitri Barsouk/Jarosław Koszkarew.

Montgomery/Casebeer (USA) - Pełka/Popek (POL) 0:2 (20:22, 19:21) Barsouk/Koszkarew (RUS) - Pełka/Popek (POL) 2:0 (21:9, 21:17)

Z kolei już na pierwszej rundzie eliminacje zakończyły Jagoda Gruszczyńska i Karolina Baran. Biało-czerwone dzielnie walczyły, ale po trzech setach musiały uznać wyższość australijskiego duetu Joshua Court/Damien Schumann. Na liście głównej drabinki na próżno szukać nazwisk Polek. Tym samym po porażce pary Gruszczyńska/Baran w turnieju w Fozhou nie ma już reprezentantek Polski.

Court/Schumann (AUS) - Gruszczyńska/Baran (POL) 2:1 (21:18, 16:21, 22:20)

W zwodach głównych mężczyzn w środę rywalizację rozpoczną trzy polskie pary - Piotr Kantor i Bartosz Łosiak, Maciej Kosiak/Maciej Rudol oraz Michał Bryl/Kacper Kujawiak. Teoretycznie największe szanse na sukces ma ten pierwszy duet, rozstawiony z numerem 10.