PGNiG Superliga: Malcher i Jankowski ojcami sukcesu. Gwardia Opole w półfinale

Gwardia Opole wygrała z Azotami Puławy 28:25 w drugim meczu ćwierćfinału PGNiG Superligi. Podopieczni Rafała Kuptela zrewanżowali się za ostatnie porażki z puławianami. Ci za to po raz pierwszy od czterech sezonów nie zdobędą medalu.

Daniel Kordulski
Mateusz Jankowski (w środku), Adam Skrabania (z lewej) i Paweł Podsiadło (z prawej) PAP / Krzysztof Świderski / Na zdjęciu: Mateusz Jankowski (w środku), Adam Skrabania (z lewej) i Paweł Podsiadło (z prawej)
W grze puławian od początku widać było wielką determinację. Zupełnie nie przypominali drużyny z pierwszego spotkania. No może poza sytuacjami sam na sam z Adamem Malcherem, który znów szybko odbił rzut karny. Dobrym posunięciem trenera gości była gra z Ante Kalebem. Wychodząc wysoko w obronie dezorganizował grę Gwardii. Zresztą cała szóstka Azotów stała mocno w defensywie. Pomagał im wydatnie Wadim Bogdanow między słupkami. Początkowo spore problemy sprawiał im Jędrzej Zieniewicz.

Nieznaczna przewaga była po stronie graczy z Lubelszczyzny. Spora w tym zasługa Nikoli Prce, który poza wpadką przy karnym, nie mylił się w ofensywie. Po przeciwnej stronie podobną skutecznością popisywali się zwłaszcza Antoni Łangowski i Mateusz Jankowski. Pozwalało to kilka razy doprowadzić Gwardzistom do remisu. Na prowadzenie (13:12) udało się gospodarzom wyjść dopiero w 26. minucie po akcji Jankowskiego. Ostatnie kilka minut przed przerwą było zresztą lepszym okresem gry miejscowych.

Puławian przez pierwsze trzydzieści minut sporo kosztowały straty. Niecelne podania i inne błędy techniczne, których popełnili aż osiem, znacznie utrudniały grę. Podopieczni Rafała Kuptela byli dużo bardziej dokładni, myląc się tylko dwa razy. Głównie dzięki temu mieli w zapasie już trzy trafienia w bilansie dwumeczu. Pozostałe statystyki były bowiem minimalnie na korzyść przyjezdnych.

Po wznowieniu gry ponownie dała o sobie znać zmora nietrafionych rzutów karnych przez Azoty. Na posterunku znów był Malcher. Około 40. minuty gospodarze dostali lekkiej zadyszki. Teraz to oni kilka razy głupio stracili piłkę i łatwe bramki zdobywali puławianie. Po jednej z nich - Piotra Jarosiewicza, wyszli na prowadzenie 21:20.

Wtedy czas wzięty przez Kuptela okazał się bezcenny. Ustawił zespół na tyle, że ten zdobył pięć bramek z rzędu. Kilka razy w ataku nie popisał się Kaleb. Jego kolegom też często brakowało szczęścia, bo obijali słupki i poprzeczkę bramki Malchera. Za to w Gwardii ponownie przypomniał o sobie Zieniewicz. Klasą dla siebie wciąż był też Jankowski, który trafiał w wydawałoby się beznadziejnie trudnych sytuacjach.

Najgorszy sezon Azotów Puławy od siedmiu lat! (ZOBACZ)

Kiedy w 57. minucie miejscowi prowadzili 27:24, a dwuminutowe wykluczenie otrzymał Paweł Grzelak, stało się jasne, że tylko kataklizm mógłby pozbawić Gwardię awansu. Ten się jednak nie wydarzył i gospodarze pewnie zawitali do półfinału Superligi.