El. MŚ 2019: sensacyjny triumf Holandii nad Szwecją. Wygrał kolektyw

W pierwszym spotkaniu eliminacji do mistrzostw świata, Holandia niespodziewanie zwyciężyła z reprezentacją Szwecji (25:24). Najskuteczniejszym szczypiornistą w ekipie gospodarzy był Iso Sluijters.

Bartosz Grzelak
Lukas Nilsson Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Na zdjęciu: Lukas Nilsson

Do ogromnej niespodzianki doszło w starciu Holandii z reprezentacją Szwecji - wicemistrzami olimpijskimi z Londynu oraz wicemistrzami niedawno rozgrywanych mistrzostw Europy w Chorwacji. Zespół Oranje zagrał bez respektu przeciwko teoretycznie dużo lepszej drużynie i wygrał 25:24. To pierwsze zwycięstwo Holendrów nad Szwedami w dotychczasowej historii starć reprezentacji.

Początek meczu był wyrównany, bramka za bramkę, ale z lekkim wskazaniem na gospodarzy. W 20. minucie, dzięki dobrej grze defensywy, wyszli oni na trzybramkowe prowadzenie (9:6). Przed przerwą Szwedzi zdołali złapać kontakt. W drugiej połowie kibice oglądali mało bramek, za to dużo fizycznej gry w wykonaniu Holendrów, którzy szczelnie bronili dostępu do własnej bramki, z rozwagą grając w ataku pozycyjnym.

Najwięcej goli w ekipie Holandii rzucił Iso Sluijters. Zawodnik NMC Górnika Zabrze pięciokrotnie pokonywał bramkarza, ale jak sam przyznał, nie czuje się bohaterem - To było wspaniałe przeżycie. Ustaliliśmy między sobą, że osiągniemy sukces, jeśli zagramy w pełni naszych możliwości. Jako zespół pokazaliśmy, że potrafimy bardzo dużo, co powinno przynieść dobre wyniki w przyszłości - stwierdził rozgrywający.

Duży udział w sukcesie miał również bramkarz, Gerrie Eijlers, który wykorzystał dobrą postawę kolegów z drużyny i raz po raz bronił piłki zmierzające w jego kierunku. W końcówce Holandia utrzymała korzystny rezultat, udane akcje zakończone golami przeprowadził Kay Smits (25:24). Rewanż zostanie rozegrany 13 czerwca w szwedzkim Kristiansztad.