MŚ 2017 juniorów. Argentyna pokonana! Polacy wykonali pierwsze zadanie

Nerwowy, ale udany start polskich juniorów na mistrzostwach świata w Gruzji. We wtorkowe przedpołudnie, Biało-Czerwoni pokonali mistrza strefy Panamerykańskiej Argentynę 26:22 (13:10). Kolejny mecz zagrają w czwartek. Rywalem Brazylia.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Materiały prasowe / IHF

Polacy zwycięstwo wydarli rywalom w końcówce, choć nie musieliby tego robić, gdyby nie fatalny pierwszy kwadrans drugiej połowy. Argentyńczycy z nawiązką odrobili wtedy trzybramkową stratę i w 46. minucie prowadzili nawet 17:16. Finisz, tak jak zresztą cała pierwsza połowa, należał jednak do Biało-Czerwonych.

Drużyny Dariusza Tomaszewskiego w Gruzji miało w ogóle nie być, bo na zeszłorocznym Euro w Chorwacji - będącym jednocześnie kwalifikacjami do obecnych mistrzostw - kadra zajęła dopiero 13. miejsce. Do wywalczenia awansu zabrakło jej dwóch pozycji. Ale uśmiechnęło się do niej szczęście.

Dwa tygodnie przed startem mistrzostw, z udziału w turnieju wycofała się Wenezuela. IHF zaczął szukać zastępstwa. Pierwszeństwo miały federacje z Panameryki, ale żadna z nich nie podjęła rękawicy. Szansę dostał więc pierwszy na liście rezerwowej zespół z Europy - Polska.

Kadra na Kaukaz poleciała niemal z wakacji, ale nie przeszkodziło jej to w pokonaniu najlepszej drużyny z Panameryki. Biało-Czerwoni szybko ustawili sobie mecz. Z drugiej linii trafiał Ariel Pietrasik, a kontry pewnie kończyli skrzydłowi - Piotr Jarosiewicz i Patryk Mauer. W 19. minucie było już 9:4.

To przede wszystkim na barkach tych dwóch ostatnich miał spoczywać ciężar zdobywania bramek. Przed startem mistrzostw, Mauer miał w dorobku aż 453 trafienia w kadrze. Jarosiewicz - 281. We wtorek obaj nie zawiedli i zanotowali po sześć goli.

Trafienia Jarosiewicza były wyjątkowo cenne zwłaszcza w końcówce meczu. Argentyńczycy, po słabym starcie, powoli wchodzili na wyższe obroty i jeszcze przed przerwą zmniejszyli straty do trzech goli (10:13). Po kwadransie drugiej połowy wygrywali już jedną bramką. Zrobiło się nerwowo, ale tylko na moment. Polacy ponownie stanęli szczelnie w obronie i znów mogli wyprowadzać kontry.

Efekt był taki, że już w 50. minucie Jarosiewicz dał zespołowi prowadzenie 19:17. Chwilę później Marek Bartosik obronił drugi rzut karny w meczu, a Aleksander Olkowski powiększył przewagę do trzech goli. Argentyńczycy odpuścili. Bramki Pietrasika, Jana Klimkowa i Mauera przypieczętowały wygraną Polaków.

Dla kadry był to pierwszy krok do awansu do 1/8 finału mistrzostw. By znaleźć się tam bez patrzenia na wyniki innych spotkań, Biało-Czerwoni potrzebują jeszcze co najmniej dwóch zwycięstw. Szansa na kolejne w czwartek o 18:00. Rywalem Brazylia.