Co dalej z ligą zawodową? Kluby odpowiadają ZPRP

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Jakie wymogi musiałyby spełnić kluby?

Damian Drobik: (...) Budżet gwarantujący utrzymanie oraz pokrycie przedstawionych operatorowi kosztów własnych oraz to, że w danym sezonie stać go będzie na funkcjonowanie na zdefiniowanym wcześniej poziomie sportowo-organizacyjnym. Wymóg infrastrukturalny będący nośnikiem medialno-komunikacyjnym, jego wyposażenie i gwarancja bezpieczeństwa; marketingowy kreujący czy charakteryzujący markę i jej jakość; wreszcie szkolenia młodzieży w własnych strukturach klubowych, czy nawiązanie większej współpracy z innymi organizacjami w tej kwestii. Te wszystkie zabiegi inwentaryzacyjne prowadzą nas wprost do określenia tego co najważniejsze, czyli budżetu inwestycyjnego, który spółka operatorska będzie musiała w określonym procencie pozyskać, by spełnić oczekiwania (...)

Kluby: Pytanie to zwraca uwagę na fakt utrzymania stosownego poziomu rozgrywek poprzez spełnienie określonych wymogów, które zostaną sprecyzowane przez spółkę zarządzającą rozgrywkami. Należy zaznaczyć, że poziom wymogów musi być adekwatny do wysokości środków finansowych, które kluby będą otrzymywać od spółki z tytułu sprzedaży praw medialnych oraz praw do marketingu i powierzchni reklamowych.

Im więcej środków finansowych trafi do klubów to tym lepszym produktem będzie piłka ręczna w Polsce.

Od lat mówi się o zmianie liczebności ligi. Jak ma się do tego liga zawodowa?

Damian Drobik: W pierwszym roku funkcjonowania ligi zawodowej, gdyby miała powstać już w przyszłym sezonie raczej nie przewiduje się zmiany liczby klubów, co nie znaczy że nie będzie można jej powiększyć. O tym będą już decydować udziałowcy ligi - kluby i ZPRP w 2016 lub w 2017 roku. W tym miejscu zaznaczam, iż w teorii istnieje scenariusz przewidujący utworzenie ligi zawodowej z mniejszą liczbą klubów niż ma to miejsce w dzisiejszym systemie rozgrywek. Ustawa narzuci bowiem jej utworzenie w momencie, w którym już 7 klubów będzie funkcjonowało jako spółki akcyjne. W takim przypadku, gdy reszta klubów nie przekształci się zgodnie z wymogami ustawy, a te zaproszone w ich miejsce z I ligi nie spełnią wymogów, liga zawodowa będzie musiała wystartować w mniejszym składzie.

Kluby: Jesteśmy zdania, że na ten aspekt nie powinno się patrzeć w kontekście zmniejszenia liczebności klubów, lecz w kontekście jej zwiększenia. Mamy świadomość tego, że dziś każdy, kto obserwuje poczynania polskiej Superligi jest świadkiem wielu finansowych zawirowań towarzyszących zespołom uczestniczącym w rozgrywkach. Zawirowania te budują negatywny obraz i wyobrażenie, że w Superlidze powinno uczestniczyć mniej zespołów niż dotychczas. Ale czy na pewno?
W ocenie Klubów pierwszym krokiem do poprawy ich sytuacji jest zbudowanie dla piłki ręcznej wspólnej strategii rozwoju, wspólnej oferty dla miast, gmin oraz przedsiębiorców, którzy zainteresowani są promocją swych marek na jak największym terytorium Polski.

Dodatkowym bardzo ważnym elementem jest podjęcie działań lobbystycznych przez działaczy centralnych na rzecz klubów w miejscach funkcjonowania tych jednostek.
Jesteśmy zdania, że zbudowanie odpowiedniej oferty z uwypukleniem korzyści, jakie może dawać partnerstwo biznesowe z klubami piłki ręcznej, jest kluczowym elementem do wywołania pozytywnego trendu.

Czy liga zawodowa miałaby być zamknięta, czy podobnie jak to ma w innych dyscyplinach byłaby zasada spadków i awansów?

Damian Drobik: Zawsze należy przewidzieć i zaplanować zasady, na podstawie których kluby dostaną się do ligi lub z niej wypadną. Jedynym kryterium nie jest i nie może być w profesjonalnej lidze zawodowej jedynie wynik sportowy, który wiązałby się z określonymi i najlepszymi profitami. Profesjonalizacja to równie ważna jakość w zarządzaniu i w organizacji, które zdefiniowaliśmy wcześniej - ich niedotrzymanie lub rażące naruszenie byłoby powodem do podjęcia decyzji o dalszym uczestnictwie w rozgrywkach. Scenariusz zamknięcia ligi jest obecnie w trakcie analizy i definiowania istniejących za i przeciw.

Kluby: Ze względu na stabilizację finansową klubów, lepszą indywidualną ofertę dla sponsorów oraz możliwość ogrywania młodych zawodników , pomysł ten jest godny uwagi i w momencie dokonania pozytywnej oceny należy go wdrożyć w życie.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwolą zrozumieć wszystkim złożoność obecnej sytuacji, a korzystając z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim zdrowych pogodnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

Ze sportowym pozdrowieniem
W imieniu Klubów Superligi Mężczyzn
Robert Raczkowski

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Czy w Polsce od sezonu 2016/17 powstanie liga zawodowa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×