Osłabione Vive z kolejnym triumfem - relacja z meczu Śląsk Wrocław - Vive Tauron Kielce

Nie lada gratka czekała kibiców piłki ręcznej we Wrocławiu. Miejscowy Śląsk w 14. kolejce podejmował mistrzów Polski Vive Tauron Kielce.

Marcin Górczyński
Mistrzowie Polski przyjechali do Wrocławia w znacznie okrojonym składzie. W kadrze meczowej zabrakło leczących kontuzje Karola Bieleckiego, Piotra Chrapkowskiego, Urosa Zormana, Tomasza Rosińskiego, Zeljko Musy, Krzysztofa Lijewskiego i Piotra Grabarczyka. Spośród brązowych medalistów niedawno zakończonych mistrzostw świata kibice mogli podziwiać Michała Jureckiego oraz Sławomira Szmala.
Gospodarze rozpoczęli pojedynek nieco przestraszeni klasą przeciwnika. Błędy graczy Śląska z łatwością wykorzystał Tobias Reichmann i zapewnił kielczanom prowadzenie 2:0. Po pierwszych nieudanych minutach piłkarze beniaminka opanowali nerwy i po rzucie Łukasza Jarowicza doprowadzili do remisu 3:3. Kielczanie na dobrą postawę gospodarzy odpowiedzieli większą agresywnością w obronie, co od razu miało odzwierciedlenie w wyniku. Piłkarze Śląska przez długi czas nie mogli znaleźć sposobu na Marina Sego, a okazje do kontrataków wykorzystywał niezawodny w dzisiejszym pojedynku Reichmann (4:7).

Zawodnicy trenera Piotra Przybeckiego złapali drugi oddech, gdy za odpychanie przeciwnika na ławkę kar odesłany został Michał Jurecki. Wrocławianie za sprawą Ivana Telepneva zmniejszyli stratę do jednej bramki (6:7), a po chwili błąd kielczan sprawił, że gospodarze stanęli przed szansą na wyrównanie - w ostatniej chwili piłkę z rąk Andrzeja Kryńskiego wyłuskał Denis Buntić i wciąż to piłkarze Vive Tauron Kielce mogli cieszyć się z przewagi. Niewykorzystana okazja zemściła się w następnych minutach, kiedy to mistrzowie Polski po wykluczeniach Grzegorza Garbacza i Telepneva parokrotnie rozmontowali defensywę beniaminka (7:10). Grając w osłabieniu, piłkarze ręczni z Dolnego Śląska notorycznie gubili piłkę w ataku. Była to woda na młyn dla kielczan, którzy wykorzystywali niemal wszystkie kontrataki, powiększając przewagę do 7 bramek (8:15). Wrocławianom nie pomogły nawet dwa obronione rzuty karne przez Aljosę Cudicia i oba zespoły udały się na przerwę przy stanie 18:10 dla przyjezdnych.

Początek drugiej połowy w wykonaniu Śląska przypominał bicie głową w mur. Piłkarze trenera Przybeckiego nie mogli przebić się przez obronę kielczan, a piłka kierowana do obrotowych z Wrocławia często lądowała w rękach zawodników prowadzonych przez Talanta Dujszebajewa. Złą serię wrocławian przerwał dopiero rzut karny wykorzystany przez Kryńskiego (12:20). Z kolei przyjezdni z dużą łatwością przedzierali się przez obronę dowodzoną przez Garbacza i po rzucie Grzegorza Tkaczyka wypracowali już 10-bramkową przewagę (25:15).

Przez całą drugą odsłonę kielczanie kontrolowali przebieg spotkania, a w ich szeregach niemal niezauważalny był brak kilku kluczowych graczy. W ostatnich 10 minutach trener Dujszebajew nieco zmodyfikował ustawienie swojego zespołu - miejsce na środku rozegrania zajął Mateusz Jachlewski, a po jego prawej stronie występował Reichman. Zmiany taktyczne nie spowodowały obniżenia jakości w grze kielczan - defensywie Śląska coraz częściej urywał się Julen Aguinagalde, a na skrzydle prawdziwy popis gry dawał Ivan Cupić. Gospodarze ambitnie walczyli z mistrzami Polski, jednak błędy w ataku przekreśliły szansę wrocławian na dobry rezultat. Ostatecznie pewny triumf odnieśli goście, którzy zwyciężyli 34:24.

Śląsk Wrocław - Vive Tauron Kielce 24:34 (10:18)

Śląsk: Cudić, Prus - Krupa, Kryński 2/1, Herudziński 4, Koprowski 2, Garbacz 1, Jarowicz 2, Miszka, Radojević 2, Wróblewski, Ścigaj 5/2, Białaszek 1, Telepnev 5