PGNiG Superliga kobiet: Pewne wygrane MKS-u, Startu i Vistalu, problemy Zagłębia

Od wygranych rozpoczęły sezon 2014/15 broniące medali szczypiornistki MKS-u Selgros Lublin, KGHM Metraco Zagłębia Lubin i Vistalu Gdynia. Emocji w pierwszej serii gier nie zabrakło.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Broniące mistrzowskiego tytułu szczypiornistki z Lublina losy rywalizacji w Jeleniej Górze rozstrzygnęły już w pierwszej połowie. Dowodzone przez trenera Michała Pastuszko gospodynie skutecznie stawiały opór faworyzowanym lubliniankom raptem przez kwadrans (6:5 dla MKS-u), potem zaś drużyna trener Sabina Włodek wrzuciła wyższy bieg i do szatni zeszła wygrywając już 16:9. Po zmianie stron MKS spokojnie kontrolował wydarzenia i regularnie powiększał przewagę. Na kwadrans przed końcem spotkania mistrzynie prowadziły już różnicą dziesięciu bramek, by ostatecznie zwyciężyć 38:24. Dzięki wysokiemu triumfowi lublinianki od razu zostały liderkami tabeli.
Miejsce tuż za plecami MKS-u zajęły piłkarki Startu Elbląg, które bez najmniejszych problemów wywiozły dwa punkty z parkietu SPR-u Olkusz. Podopieczne Antoniego Pareckiego rozpoczęły mecz od prowadzenia 4:1, które w 18. minucie powiększyły do stanu 10:4. Trener Srebrnych Lwic Zdzisław Wąs próbował ratować swój zespół prosząc przed przerwą po raz drugi o czas, ale kompletnie nie zmieniło to przebiegu rywalizacji. Start pierwszą połowę wygrał 20:7, w drugiej tylko dobijając gospodynie i ostatecznie triumfując 36:23.

W bólach zrodziło się zaś zwycięstwo KGHM Metraco Zagłębia Lubin nad Aussie Sylex Samborem Tczew. Wicemistrzynie kraju na otwarcie nowej hali w Lubinie długo nie potrafiły "przełamać" beniaminka Superligi, po pierwszej połowie przegrywając nawet 13:14. Wynik mógł jednak wyglądać o wiele gorzej, bo jeszcze w 24. minucie Sambor prowadził 13:10. Przetrzebione kontuzjami podopieczne Bożena Karkut przed przerwą odrobiły jednak część strat, a do ciężkiej pracy wzięły się po zmianie stron. W 39. minucie Miedziowie wyszły na prowadzenie 19:18, którego jak się później okazało, nie oddały już do końcowego gwizdka, wygrywając 27:22.

Większych problemów ze zwycięstwami nie miały natomiast Vistal Gdynia i SPR Pogoń Baltica Szczecin. Gdynianki, objęte przed startem sezonu przez Pawła Tetelewskiego, bez kłopotów ograły ledwie jedenastoosobowy skład Energi AZS Koszalin, a do wygranej poprowadziła je świetnie dysponowana Aleksandra Zych (11 bramek). Szczecinianki w debiucie w nowej hali pokonały zaś KPR Ruch Chorzów różnicą jedenastu trafień, choć do przerwy prowadziły ledwie trzema bramkami (17:14).

Najwięcej emocji dostarczył zaś mecz w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie siły Piotrcovii sprawdzała Olimpia-Beskid Nowy Sącz. Góralki przez większą cześć spotkania były stroną przeważającą, wypracowaną na początku starcia dwubramkową przewagę utrzymując aż do 54. minuty. W ostatnich sześciu minutach spotkania podopieczne Lucyny Zygmunt całkiem zatraciły jednak skuteczność, a rozpędzone gospodynie odrobiły straty i za sprawą bramki Katarzyny Sobińskiej przechyliły szalę zwycięstwa na swą korzyść. Świetne zawody rozegrały Stefka Agova (9 trafień) i Monika Kopertowska (5 bramek).

Druga seria gier PGNiG Superligi kobiet zaplanowana została na nadchodzący weekend. Spośród wszystkich spotkań najciekawiej zapowiada się niedzielny mecz Zagłębia z Pogonią Balticą.

PGNiG Superliga kobiet - 1. kolejka:

KPR Jelenia Góra - MKS Selgros Lublin 24:38 (9:16)
Najwięcej bramek: dla KPR - Małgorzata Mączka 9, Jelena Bader 5; dla MKS - Agnieszka Kocela 7, Marta Gęga 5, Dorota Małek, Alesia Mihdaliova oraz Joanna Drabik - po 4.

Piotrcovia Piotrków Trybunalski - Olimpia-Beskid Nowy Sącz 31:30 (13:17)
Najwięcej bramek: dla Piotrcovii - Stefka Agova 9, Monika Kopertowska 7, Katarzyna Piecaba 5; dla Olimpii - Katarina Dubajova 8, Kamila Szczecina 6.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Aussie Sylex Sambor Tczew 27:22 (13:14)
Najwięcej bramek: dla Zagłębia - Joanna Obrusiewicz 10, Agnieszka Jochymek, Kaja Załęczna - po 5; dla Sambora - Justyna Belter, Katarzyna Pasternak - po 4.

SPR Olkusz - Start Elbląg 23:36 (7:20)
Najwięcej bramek: dla SPR-u - Sabina Kobzar, Paulina Marszałek, Natalia Wicik - po 5; dla Startu - Kinga Grzyb, Lidia Żakowska - po 7.

Vistal Gdynia - Energa AZS Koszalin 36:29 (18:12)
Najwięcej bramek: dla Vistalu - Aleksandra Zych 11, Patrycja Kulwińska 6, Emilia Galińska 5; dla Energi AZS - Aleksandra Kobyłecka 8, Kirsten Balle, Joanna Załoga - po 5.

SPR Pogoń Baltica Szczecin - KPR Ruch Chorzów 35:24 (17:14) Najwięcej bramek: dla Pogoni - Hanna Yashchuk 8, Agata Cebula, Patrycja Królikowska - po 6, Katarzyna Duran 4; dla Ruchu - Katarzyna Sadowska 8, Monika Migała, Agnieszka Pieniowska - po 4.