Złe mistrzowskiego sezonu początki - podsumowanie sezonu w wykonaniu MKS-u Selgros Lublin

Joanna Krześniak

Play - off

Pierwszym rywalem w drodze do mistrzostwa Polski była Piotrcovia Piotrków Trybunalski. Zgodnie z oczekiwaniami dwa wysokie zwycięstwa, najpierw u siebie, a potem w Piotrkowie Trybunalskim przesądziły o awansie do półfinału.

Tam na lubelską drużynę czekała Pogoń Szczecin. Pierwsze dwa mecze we własnej hali wygrały bardzo wysoko, bo 7 i 8 bramkami różnicy. W meczu wyjazdowym, po ciężkiej walce i dogrywce wygrały 38:34.

- W rywalizacji na linii Lublin- Lubin zawsze jest walka, zawsze jest mobilizacja. Na pewno będzie ciekawie a my możemy obiecać że damy z siebie wszystko. - zapewniała przed meczami finałowymi Agnieszka Kocela. Dwa mecze w Lublinie wygrane przez gospodynie miały podobny przebieg. W początkowej fazie przeważało Zagłębie, potem inicjatywę przejmowały obrończynie tytułu i nie oddawały jej do końca. W Lubinie Miedziowe odrobił straty, mimo że w czwartym spotkaniu to podopieczne Sabiny Włodek prowadziły, jednak zmarnowały dogodną okazję na zakończenie rywalizacji. – Mecz trwa 60 minut a nie 45. Przez te 45 minut zagrałyśmy naprawdę dobre zawody w ostatnich 15 minutach coś się zacięło i niestety wynik jest niekorzystny. Mamy jednak piąty mecz u siebie w Lublinie - mówiła po czwartym meczu finału Monika Marzec.

Atut własnego parkietu okazał się kluczowy, przed swoją publicznością MKS zwyciężył w piątym meczu finałowym, zdobywając 17. w historii tytuł mistrza Polski. - O naszym sukcesie zdecydowała szeroka kadra, znakomita atmosfera sprawiająca, że stanowimy kolektyw, zespół w pełnym tego słowa znaczeniu - mówiła po zakończonych finałach kołowa Joanna Drabik.
MKS Selgros Lublin zdobył 17. tytuł mistrza Polski MKS Selgros Lublin zdobył 17. tytuł mistrza Polski
Puchar Polski

Udział w krajowym pucharze lubelskie zawodniczki rozpoczęły od zmagań z zespołem KPR-u Jelenia Góra, pewnie zwyciężając 35:20. Jednak przeszkodą nie do przejścia na drodze do Final Four okazał się zespół Pogoni Baltica Szczecin. W pierwszym spotkaniu szczecinianki pokonały mistrzynie Polski 35:30, a podopieczne Sabiny Włodek u siebie nie zdołały odrobić strat i zakończyły swój udział w rozgrywkach na ćwierćfinale.

Liga Mistrzyń

Po 9 latach przerwy MKS Lublin powrócił do walki w fazie grupowej Ligi Mistrzyń. Lublinianki skorzystały z kłopotów finansowych innych zespołów, które nie zgłosiły się do rywalizacji w Lidze Mistrzyń, aby przypomnieć o sobie na europejskich arenach. Rywalami mistrzyń Polski w grupie B były zespoły: Buducnostii Podgorica, duński FC Midtjylland oraz węgierski FTC Rail Cargo Hungaria.

Zawodniczki MKS-u rozpoczęły rywalizację w Champions League od wysokiej porażki na wyjeździe z mistrzyniami Czarnogóry, w meczach u siebie z Dunkami i Węgierkami były bliskie co najmniej remisu, przegrywając minimalnie w ostatnich minutach, w rewanżach odnosząc wysoki porażki. Ostatecznie bez zwycięstwa i z "zerowym" dorobkiem punktowym, zajęły ostatnie miejsce w grupie.
W meczu z FC Midtjylland lublinianki przegrały w ostatniej minucie 24:25 W meczu z FC Midtjylland lublinianki przegrały w ostatniej minucie 24:25
Kluczowa postać: Najjaśniejszymi postaciami drużyny mistrza kraju były bez wątpienia Dorota Małek i Alina Wojtas. Obie zawodniczki w najważniejszym meczach wykazywały się doświadczeniem i nie bały się brać odpowiedzialności za grę na swoje barki. W klasyfikacji najlepszych strzelczyń PGNiG Superligi Małek zajęła szóste miejsce (142 bramki), Wojtas dziewiąte (134 trafienia). Brawa należą się także Joannie Drabik. Młoda kołowa, która na początku sezonu zmagała się z kontuzją nie jednokrotnie brylowała w grze defensywnej.
Po sezonie Alina Wojtas, jedna z najskuteczniejszych zawodniczek sezonu opuści Lublin Po sezonie Alina Wojtas, jedna z najskuteczniejszych zawodniczek sezonu opuści Lublin
Kto zawiódł:

W sytuacji, gdy drużyna zdobywa mistrzowski tytuł trudno mówić o słabych punktach. Niejednokrotnie szyki sztabowi szkoleniowemu mieszały kontuzje, kluczowych zawodniczek. Jednak dużym problemem w poczynaniach lubelskiego zespołu były przestoje w grze, takie jak ten z czwartego meczu finałowego. Lublinianki pewnie prowadziły różnicą 6 trafień, lecz w ostatnich 10 min meczu nie potrafiły zdobyć bramki i w rezultacie przegrały spotkanie 17:15.

Po ostatnim finałowym spotkaniu decyzję o zakończeniu sportowej kariery ogłosiła Małgorzata Majerek. 37-letnia kapitan drużyny walnie przyczyniła się do zwycięstwa w ostatnim spotkaniu oraz zakończyła sezon z nagrodą MVP. - To piękne ukoronowanie mojej kariery - powiedziała po ostatnim gwizdku Majerek. Po 5 latach gry, Lublin opuszcza Alina Wojtas, która podpisała kontrakt z drużyną mistrza Norwegii - Larvik HK.