PP: Final Four bez mistrzyń Polski

Piłkarki ręczne Pogoni Baltica Szczecin awansowały do Final Four Pucharu Polski. Po raz drugi pokonały mistrzynie Polski MKS Selgors Lublin, tym razem 26:27 (8:13).

Joanna Krześniak

W pierwszym spotkaniu fazy ćwierćfinałowej Pogoń Baltica u siebie wygrała z mistrzyniami Polski 35:30 i w hali Globus broniła 5-bramkowej zaliczki.

W niedzielnym spotkaniu w składzie MKS-u zabrakło Weroniki Gawlik, która w sobotnim ligowym meczu przeciwko szczeciniankom doznała groźnej kontuzji kolana.

Spotkanie lepiej rozpoczęła drużyna gości, a wynik otworzyła Małgorzata Stasiak. Gospodynie zaczęły nerwowo i dość chaotycznie. Skuteczna gra w obronie Pogoni i dobra postawa w bramce Sołomiji Sziwierskiej spowodowała, że w kolejnych minutach Monika Stachowska wyprowadziła swój zespół na dwubramkowe prowadzenie. Po przerwie na życzenie Sabiny Włodek i grze w przewadze po dwuminutowej karze dla Doroty Małek, szczecinianki podwyższyły do stanu 10:5, m. in. po rzutach Martyna Huczko. Wynik pierwszej połowy spotkania 8:13 ustaliła Agata Cebula.

Po przerwie prowadzenie szczecinianek wzrosło do 6 trafień, jednak lublinianki wzięły się za odrabianie strat. W 47 min wykorzystały grę w przewadze po karze 2 min. dla Stasiak i po rzucie Joanny Drabik doprowadziły do remisu (18:18). Mistrzynie Polski miały kilka dogodnych okazji na objęcie prowadzenia, ale w bramce znakomicie spisywała się Adrianna Płaczek, która najpierw obroniła karnego w wykonaniu Małek, a następnie kontrę Agnieszki Koceli.

Na 10 minut przed końcową syreną na 21:19 rzuciła Alesia Mihdaliova. Ostatni fragment meczu to znów lepsza postawa szczecinianek, które ostatecznie zwyciężyły 26:27.

W półfinale turnieju finałowego Pucharu Polski Pogoń zmierzy się z Vistalem Gdynia, drugą parę tworzą KGHM Metraco Zagłębie Lubin i Start Elbląg.

MKS Selgros Lublin - Pogoń Baltica Szczecin 26:27 (8:13)

MKS Selgros: Dzhukeva, Baranowska - Gęga 8, Małek 6 (2/3), Mihdaliova 4, Skrzyniarz 3, Kocela 2, Konsur 1, Rola 1, Drabik 1, Majerek, Nestsiaruk, Wojtas

Pogoń Baltica: Szyverska, Płaczek - Cebula 7 (2/3), Stasiak 6, Stachowska 5, Huczko 4, Sabała 2, Jaszczuk 2, Duran