Bramkarze zatrzymali mistrzów Portugalii - relacja z meczu FC Porto Vitalis - Orlen Wisła Płock

Orlen Wisła Płock pokonała FC Porto Vitalis, robiąc duży krok w kierunku awansu do kolejnej fazy rozgrywek Ligi Mistrzów. Bohaterami ekipy wicemistrzów Polski byli bramkarze.

Kamil Kołsut

- Musimy wygrać dwa najbliższe mecze - nie krył przed wyjazdem do Portugalii skrzydłowy Wisły, Adam Wiśniewski. - Z tego, że spotkania z Portugalczykami będą niezwykle istotne, zdawaliśmy sobie sprawę od samego początku. To się nie zmienia. Wiemy, jaka presja na nas ciąży i mam nadzieję, że zdobędziemy komplet punktów, choć to nie będzie łatwe - dodawał w rozmowie ze SportoweFakty.pl Mariusz Jurkiewicz.

Rozgrywającego reprezentacji Polski z powodu urazu w kadrze na mecz z FC Porto zabrakło, podobnie jak kontuzjowanego Pawła Paczkowskiego oraz Janko Kevicia, który w tym sezonie brał udział w Super Globe. Wszyscy pozostali na Półwysep Iberyjski wybrali się w komplecie, by wyrwać rywalom dwa bezcenne punkty.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas!

Już pierwsze minuty sobotniego meczu pokazały, że Nafciarzom o pokonanie niżej notowanego rywala nie będzie łatwo. Portugalczycy tej jesieni - choć z czterech meczów w Lidze Mistrzów wygrali tylko jeden - udowodnili, że potrafią być groźni dla najlepszych, psując sporo krwi zarówno THW Kiel, jak i KIF Kolding. Z Wisłą po sześciu minutach prowadzili 5:1, a z uderzenia wybił ich dopiero świetnie dysponowany Sego.

Fatalne otwarcie sprawiło, że podopieczni Manolo Cadenasa otrzeźwieli bardzo szybko, a stan meczu wyrównał... golkipera wicemistrzów Polski, lobując Hugo Laurentino spod własnej bramki. W ataku pozycyjnym Wiśle szło słabo, a na parkiecie wyraźnie widać było brak Jurkiewicza. Na zdecydowany plus pierwszą połowę mógł - obok broniącego z sześćdziesięcioprocentową (!) skutecznością Sego - zaliczyć mógł sobie właściwie tylko Ivan Nikcević, który przed przerwą zdobył w sumie cztery bramki.

Przy stanie 8:10 swoje pierwsze trafienie w barwach płockiej drużyny zaliczył Vedran Zrnić, który na prawym skrzydle wspierał Valentina Ghioneę. Zawodnicy drugiej linii z prawą flanką grali jednak rzadko i dwaj uznani szczypiorniści nie mogli w pełni rozwinąć skrzydeł. Słabo spisywał się zwłaszcza Marcin Lijewski, który miał bardzo duże problemy skutecznymi rzutami z drugiej linii, po raz pierwszy do siatki trafiając przy piątej próbie.

Gospodarze na swoją dziesiątą bramkę w meczu czekali do trzydziestej trzeciej minuty. Walki o zwycięstwo do samego końca odpuszczać jednak nie zamierzali, a różnica dzieląca obie drużyny przed niemal całą drugą połowę oscylowała pomiędzy trzema a pięcioma trafieniami. Nafciarzy w górę pociągnął Marcin Wichary, który w pewnym momencie zmienił między słupkami Sego. Nieźle spisał się także Kamil Syprzak, choć na trzy minuty przed finałową syreną opuścił parkiet w wyniku gradacji kar.

Wisła po meczu mocno przeciętnym niżej notowanego rywala ostatecznie pokonała, robiąc duży krok w kierunku awansu do grona szesnastu najlepszych drużyn tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Zajęcia miejsca wyższego niż czwarte w kolejnych meczach będzie jednak wymagało znacznie lepszej gry. Do rewanżu z Portugalczykami Nafciarze przystąpią w najbliższy czwartek w Orlen Arenie.

FC Porto Vitalis - Orlen Wisła Płock 20:24 (9:14)

Porto: Bravo, Laurentino - Moreira 3, Santos 3/1, Pereira, Schubert, Salina, Borges, Duarte 4, Santos, Ferraz 8, Martins 1, Spinola, Davyes 3, Rosario.