Wernisaż w PKOl "Handballowe gwiazdy"

Wernisaż wystawy "Handballowe gwiazdy" odbył się 10 lipca w Centrum Olimpijskim. Ekspozycja przedstawia 27 prac, portretur autorstwa Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego.

 Redakcja
Redakcja

Setną ekspozycję zorganizowaną przez Galerię -1, a zarazem 120. przez PKOl, otworzył prezes Andrzej Kraśnicki. Wystawa czynna jest do 28 lipca. Patronat medialny nad wystawą objęły SportoweFakty.pl.

- Ruch olimpijski od swoich zarań uczestniczy w działaniach związanych z jednym z jego podstawowych filarów - kultury. Wielu wybitnych polskich przedstawicieli brało udział w Jury Konkursów Sztuki Olimpijskiej. Przypomnę te nazwiska: Karol Stryjeński - architektura, Karol Szymanowski - muzyka, Olga Boznańska - malarstwo. Wincenty Lewandowski - rzeźba. W latach 1912-1948 laureatów olimpijskich konkursów sztuki nagradzano taki samymi medalami, jak triumfatorów poszczególnych dyscyplin sportowych - powiedział na wstępie prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.
Polacy od 1928 r. zdobywali medale w olimpijskich konkursach sztuki (8), organizowanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) od 1912 roku. Złote medale zdobyli: Kazimierz Wierzyński za zbiór wierszy "Laur Olimpijski" (1928), Józef Klukowski za rzeźbę "Wieńczenie zawodnika" (1932) i kompozytor Zbigniew Turski za "Symfonię olimpijską" (1948).

- PKOl kontynuuje do dziś konkursy sztuki. Najlepszych nagradzamy złotym, srebrnym i brązowym wawrzynem - dodał prezes. - Mieliśmy już trzynaście takich edycji. Galeria -1 bardzo szybko wpisała się w życie PKOl, w życie stolicy, w życie kraju.

Prezes Kraśnicki nie krył radości z faktu, iż setna wystawa zorganizowana przez Galerię -1 i 120. zorganizowana przez PKOl związana jest z piłką ręczną. - To czysty przypadek, że tak się właśnie stało. Cieszę się, że dotyczy ona dyscypliny, która jest mi bardzo bliska, którą od ośmiu lat kieruję - wyjaśnił.

Kuratorem wystawy jest Artur Gosiewski, autor logotypów Związku Piłki Ręcznej w Polsce i EHF Euro 2016. Kurator przybliżył licznie przybyłym gościom twórczość Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego. Na wystawie pokazano 27 portretur, które w większości ukazały się w miesięczniku "Handball Polska".

Tematem przewodnim ekspozycji są postacie świata piłki ręcznej: zawodnicy, w tym reprezentanci Polski, trenerzy, działacze, ale i osoby sterujące polskim sportem: minister Joanna Mucha oraz prezes Andrzej Kraśnicki. - Ideą autora jest pokazanie "ludzi sportu" w sposób humorystyczny, w zabawnych, nietypowych sytuacjach, ale z zachowaniem szacunku do portretowanej postaci - powiedział Gosiewski.

Na wystawie można zobaczyć portreturę Roberta Lewandowskiego, jako zapowiedź przyszłych cykli tematycznych, jakie autor planuje zrealizować, a jest wśród nich również i piłka nożna. Autor portretur, Tomasz Jaxa Kwiatkowski zaznaczył, że rysunki powstają zazwyczaj w dużym trudzie. - Muszę najpierw dobrze poznać postać, dopiero wtedy zaczynam rysowanie - przyznał artysta.

Wystawę można oglądać do 28 lipca.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×