Uczestnicy Final Four Ligi Mistrzów: THW Kiel

Portal SportoweFakty.pl przedstawia sylwetki i ciekawostki związane z uczestnikami Final Four Ligi Mistrzów, który odbędzie się w Kolonii w dniach 1-2 czerwca. Poniżej prezentujemy THW Kiel.

Wiktor Gumiński

Drużyna z Kilonii w najbliższy weekend będzie bronić tytułu wywalczonego przed rokiem. Droga Zebr do tegorocznego Final Four składała się z czternastu spotkań.

Już w fazie grupowej los skojarzył THW Kiel z BM Atletico Madryt, finalistą ubiegłorocznej edycji. Pozostałych rywali kilończyków można podzielić na dwie kategorie: bardzo solidne firmy, w której skład wchodziły węgierski MKB Veszprém i słoweńskie Celje Pivovarna Lasko oraz outsiderów - szwedzki IK Savehof oraz rumuńska HCM Constanta. Rywalizację na tym etapie Zebry rozpoczęły od trzech zwycięstw, pokonując m.in. na wyjeździe Atletico oraz w imponującym stylu wybijając z głowy piłkę ręczną ekipie z Constanty (35:14).

Po tych triumfach nad Kilonią na chwilę zebrały się czarne chmury. Wiązały się one z dwoma wyjazdowymi porażkami z rzędu - 30:31 w Veszprem i bardziej zaskakującą 28:31 w Celje. Niepowodzenia nie zburzyły jednak pewności siebie podopiecznych Alfreda Gislasona, ponieważ wszystkie pozostałe pięć spotkań grupowych zakończyli oni po swojej myśli. Ostatecznie zajęli 2. miejsce w grupie B z dorobkiem 16 punktów, ustępując pola jedynie ekipie MKB Veszprem (18 "oczek").

W 1/8 finału THW wpadło na naszpikowany reprezentantami Rosji zespół Chekhovskich Medvedi. Mimo, że z tego dwumeczu Zebry wyszły obronną ręką, to ich sukces narodził się w sporych bólach. W Czechowie kilończycy nie mogli znaleźć sposobu na zatrzymanie Sergieja Gorboka (10 bramek) i ostatecznie polegli 35:37. Rewanż na północy Niemiec szybko ułożył się jednak po ich myśli. Do przerwy odrobili straty z nawiązką i prowadzili 17:10. Na koniec drugiej połowy przewaga ta zmalała do czterech trafień, ale nie zmieniło to już w żaden sposób końcowego rozstrzygnięcia rywalizacji.

Ostatnią przeszkodą armii Gislasona na ścieżce prowadzącej do turnieju finałowego był ponownie MKB Veszprem. - To łamie mi serce, że Veszprem lub THW Kiel będzie musiało się pożegnać, choć ich miejsce jest w najlepszej czwórce - powiedział po losowaniu rozgrywający Marko Vujin. Oba ćwierćfinałowe boje okazały się bardzo wyrównane, lecz za każdym razem o jedną bramkę lepsze okazały się Zebry. Szczególnie cenny okazał się sukces w pierwszym meczu w Kilonii, kiedy to miejscowi zwyciężyli 32:31 pomimo tego, że w 47. minucie goście z Węgier prowadzili już 28:22. -Na Węgrzech zmierzymy się z jedną z najsilniejszych drużyn w Europie na swoim boisku. Przegraliśmy tam w fazie grupowej i jeśli nie zaprezentujemy się z doskonałej strony, nie pojedziemy na Final Four do Kilonii - przestrzegał Gislason. Pierwsza część spotkania rewanżowego również należała do zawodników Carlosa Ortegi (14:12), lecz po przerwie niemiecka ekipa stopniowo odzyskiwała kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, wywalczając ostatecznie korzystny rezultat. Głównym ojcem sukcesu THW okazał się wspomniany wcześniej Vujin, który łącznie zaaplikował rywalom 15 bramek (odpowiednio 8 i 7).

W zespole THW Kiel nie sposób wskazać jednego lidera. Na każdej pozycji występuje tam bowiem przynajmniej dwóch zawodników, którzy w każdej chwili są gotowi na wzięcie spraw w swoje ręce i odmienienie losów rywalizacji. To zjawisko najlepiej obrazuje fakt, że żadnego z graczy Kilonii nie ma w czołowej "10" najlepszych strzelców Ligi Mistrzów (najwyżej, na 11. pozycji, plasuje się Vujin z 64 golami na koncie). Obrońcy tytułu nie wypada stawiać sobie innego celu niż powtórzenie sukcesu z ubiegłego roku, więc każdy inny wynik osiągnięty przez Zebry w Kolonii  będzie uznawany za porażkę.
Daniel Narcisse stanie przed szansą odniesienia swojego trzeciego triumfu w Lidze Mistrzów z THW Kiel Daniel Narcisse stanie przed szansą odniesienia swojego trzeciego triumfu w Lidze Mistrzów z THW Kiel

THW Kiel - HCM Constanta 35:14 - 21 bramek

Najwyższa porażka: Celje Pivovarna Lasko - THW Kiel 31:28 - 3 bramki Najskuteczniejsi zawodnicy THW Kiel: