Zwycięstwo "Zebr" po ciężkim boju - relacja z meczu Orlen Wisła Płock - THW Kiel

W ostatnim spotkaniu w ramach Orlen Handball Cup, gospodarze turnieju - szczypiorniści Orlen Wisły Płock po bardzo emocjonującym meczu ulegli wicemistrzom Niemiec - THW Kiel 29:31 (13:15). Tym samym triumf w płockim turnieju przypadło ekipie wicemistrzów Niemiec, która zanotowała komplet zwycięstw.

Paweł Nowakowski

Orlen Wisła Płock i THW Kiel przed tym pojedynkiem miały na swoim koncie komplet zwycięstw. Stawką tego meczu było zatem zwycięstwo w płockim turnieju. Pięknym rzutem z drugiej linii popisał się Islandczyk Aaron Palmarsson, który otworzył wynik spotkania. Chwilę później ekwilibrystycznym rzutem z nadgarstka popisał się Michał Kubisztal, doprowadzając w 3 minucie do remisu - 1:1. Od pierwszego gwizdka sędziów była widoczna nerwowość w poczynaniach ekipy mistrzów Polski, jednak z biegiem czasu Nafciarze łapali właściwy rytm gry.

Skutecznością z linii 7 metrów imponował Arkadiusz Miszka, który w tym elemencie nie pomylił się ani razu - 3/3. Po kwadransie w hali Orlen Arena na tablicy wyników było 8:6 na korzyść wicemistrzów Niemiec. W 18 minucie wynik pojedynku wyrównał Paweł Paczkowski, zdobywając bramkę po indywidualnej akcji. Po faulu na Muhammedzie Toromanoviciu 2-minutowe wykluczenie otrzymał Kim Andersson. Niestety radość ekipy Larsa Walthera nie trwała zbyt długo, bowiem Nafciarze musieli radzić sobie w podwójnym osłabieniu, gdyż na ławkę odesłani zostali Adam Twardo i Zbigniew Kwiatkowski.

W podwójnym osłabieniu mistrzowie Polski poradzili sobie jednak znakomicie, głównie dzięki kapitalnym interwencjom Marcina Wicharego. Co więcej - po jednej z interwencji "Wichury" Michał Kubisztal zdobył bramkę z kontrataku, powiększając tym samym przewagę Wisły do dwóch trafień - 10:8 (22'). Poirytowany tą sytuacją Alfred Gislason poprosił o czas dla swojej drużyny. Na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy a tablicy wyników był remis - 12:12. Końcówka pierwszej odsłony należała do Klubowych Mistrzów Świata, którzy do szatni schodzili z dwubramkową przewagą - 15:13. Wynik ustalił Zbigniew Kwiatkowski, któremu udało się wywalczyć jeszcze 2 minuty kary dla Momira Ilicia.

Po zmianie stron nastąpiła zmiana w bramce obu ekip. Płockiej "świątyni" bronił Morten Seier, z kolei za słupkami THW Kiel stanął Andreas Palicka. Ekipie Larsa Walthera do remisu udało się doprowadzić w 36 minucie. Mistrzowie Polski toczyli wyrównaną, zażartą walkę z jedną z najlepszych drużyn na Starym Kontynencie, jaką bez wątpienia jest siódemka THW Kiel. "Zebry" nie potrafiły odskoczyć płocczanom na więcej niż dwie bramki przewagi. Na kwadrans przed zakończeniem spotkania było jedynie 23:21 dla wicemistrzów Niemiec.

Spore ożywienie w poczynania płockiej drużyny wniósł Piotr Chrapkowski, który brał ciężar zdobywania bramek na swoje barki. Na pięć minut przed końcową syreną para sędziowska Bartosz Leszczyński - Marcin Piechota podjęła kontrowersyjną decyzję, dając Kwiatkowskiemu karę dwóch minut. W 56 minucie szkoleniowiec THW Kiel poprosił o czas. Narad w zespole poskutkowała i "Zebry" w oka mgnieniu uzyskały trzy bramki przewagi. Taki obrót spraw nie podłamał jednak płocczan. Trafienia Adama Wiśniewskiego i Christiana Spanne wlały w serca kibiców Wisły Płock nadzieje, na choćby remis w tym spotkaniu.

Na nieco ponad minutę przed końcem przy stanie 29:28 dla THW Kiel rzut karny wykonywał Momir Ilić. Wichary obornił jego rzut, jednak piłka niefortunnie wróciła w ręce Serba i ten podwyższył na 30:28. Dzieła zniszczenia dokonał Henrik Lundström, a rezultat meczu ustalił Wiśniewski, zdobywając 29 bramkę dla swojej drużyny. Orlen Wisła Płock po bardzo dobrym meczu, minimalnie przegrała z ekipą wicemistrza Niemiec i triumfatorem Klubowych Mistrzostw Świata - 29:31.

Orlen Wisła Płock - THW Kiel 29:31 (13:15)

Orlen Wisła Płock: Wichary, Seier - Kubisztal 5, Chrapkowski 4, Eklemović 3, Miszka 3 (3/3 k), Toromanović 3, Wiśniewski 2, Kwiatkowski 2, Kavaš 2, Paczkowski 2, Dobelšek 1, Spanne 1, Syprzak 1.

THW Kiel: Omeyer, Palicka - Ilić 8 (3k), Ahlm 7, Narcisse 6, Andersson 5, Palmarsson 2, Lundström 2, Sprenger 1.