Udany rewanż Polaków! (wynik)

Szczypiorniści reprezentacji Polski pokonali Słowenię 32:27 (15:14) w czwartym spotkaniu eliminacji mistrzostw Europy. Dla podopiecznych Bogdana Wenty był to udany rewanż za środową porażkę w Lublanie.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Po zasłużonej porażce w środowym spotkaniu obu ekip w stolicy Słowenii, Biało-Czerwoni przystępowali do sobotniego pojedynku podwójnie zmotywowani. Oprócz konieczności zdobycia dwóch punktów, które przybliżyłyby ich do turnieju finałowego mistrzostw Europy, polscy szczypiorniści walczyli także o zaufanie kibiców, którzy po ostatnich słabszych wynikach mocno zwątpili w swych pupili.

Podopieczni Bogdana Wenty bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie rozgrywane na parkiecie hali w Zielonej Górze. Już w 4. minucie po drugim wykorzystany przez Tomasza Tłuczyńskiego rzucie karnym nasi zawodnicy objęli dwubramkowe prowadzenie (3:1), które niespełna siedem minut później powiększył Grzegorz Tkaczyk (7:4). Warto jednak odnotować, że przewaga Biało-Czerwonych mogła być zdecydowanie wyższa, jednak dwukrotnie w prostych sytuacjach pomylił się Patryk Kuchczyński. Pierwsza połowa sobotniego pojedynku przebiegała wręcz identycznie jak pierwsze spotkanie tych drużyn. Polscy szczypiorniści wypracowywali sobie liczne sytuacje bramkowe, jednak w ich szeregach szwankowała skuteczność oddawanych rzutów. O ile w defensywie parze Piotr Grabarczyk - Daniela Żółtak praktycznie udało się zneutralizować poczynania Urosa Zormana, to raz po raz dawali o sobie znać leworęczni Jure Natek oraz Matjaž Brumen. To właśnie za sprawą tego drugiego podopieczni Borisa Denicia doprowadzili w 20. minucie do remisu 8:8, a sześć minut później uzyskali dwubramkową przewagę (10:12). Polacy prowadzenie odzyskali dopiero w ostatnich sekundach pierwszej połowy, gdy kilkoma skutecznymi interwencjami popisał się Piotr Wyszomirski, a z linii siedmiu metrów nie spudłował Bartłomiej Tomczak. Wynik 15:14 był zdecydowanie korzystniejszy, niż w rzeczywistości wskazywała na to gra naszych zawodników.

Przez dłuższy fragment drugiej części meczu żaden z zespołów nie był w stanie osiągnąć bezpiecznej przewagi, a zawodnicy popełniali bardzo proste błędy techniczne. Co prawda polscy szczypiorniści pomimo dwóch niewykorzystanych rzutów karnych uzyskali w 40. minucie trzybramkowe prowadzenie (21:18), jednak w ciągu niespełna minuty Słoweńcy zniwelowali straty do jednego gola (21:20). Wynik spotkania rozstrzygnięty został dopiero w ostatnim kwadransie pojedynku, w trakcie którego podopieczni trenera Wenty zagrali bardzo dobrze w defensywie i przede wszystkim konsekwentnie w ataku. Jeszcze w 48. minucie przewaga naszych zawodników wynosiła zaledwie jedno trafienie (24:24), jednak za sprawą dwóch bramek powracającego do coraz lepszej dyspozycji Krzysztofa Lijewskiego, Polacy objęli prowadzenie 28:24, które ostatnie powiększyli do pięciu trafień. Wygrana 32:27 pozwoliła polskim szczypiornistom przerwać fatalną passę trzech porażek z rzędu oraz wykonać zdecydowany krok w kierunku przyszłorocznych mistrzostw Europy w Serbii.