Pierwszy poważny sukces mistrza Ukrainy w Polsce

Bardzo duże emocje towarzyszyły spotkaniu w Koszalinie na inaugurację rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet. Młyny Stoisław ostatecznie uległy Galiczance Lwów 29:32.

Krzysztof Kempski
zawodniczka Młynów Stoisław Koszalin Anna Mączka (P) i Diana Dmytryshyn (L) z Galiczanki Lwów PAP / Piotr Kowala / Na zdjęciu: zawodniczka Młynów Stoisław Koszalin Anna Mączka (P) i Diana Dmytryshyn (L) z Galiczanki Lwów
W okresie przygotowawczym i w sparingach bywało różnie. I to zarówno, jeśli mowa o Młynach Stoisław, jak i Galiczance. Dopiero pierwsze starcie w PGNiG Superlidze Kobiet miało dać odpowiedź na kilka pytań.

Takie odpowiedzi otrzymali obaj szkoleniowcy. Raz, jeśli chodzi o dyspozycję poszczególnych zawodniczek, dwa, w grze obronnej. Znakomitą dyspozycję rzutową pokazała w tym spotkaniu Diana Dmytryszyn (12/15 - 80 proc. skuteczności). Po drugiej stronie parkietu dorównać koleżance z Ukrainy starała się Gabriela Urbaniak.

Galiczanka już od początku dobrze weszła w mecz, ale miała też swoje problemy. W 27. minucie przegrywała już 15:12, ale po świetnej serii wyszła na +1. Dużo pracy na parkiecie miała para arbitrów. Drużyny się nie oszczędzały w defensywie. Tylko w pierwszym kwadransie raz jednym, raz drugim zdarzało się zagrać za ostro.

Druga część zawodów przez pewien czas niczym nie różniła się od tej pierwszej. Gra bramka za bramkę została jednak w końcu przerwana. Lwowianki przez 5 minut ani razu nie pozwoliły sobie na jakimś błąd w obronie, a same 4 akcje zakończyły celnym rzutem. Tym samym po raz pierwszy prowadziły 23:20. Młyny Stoisław wzięły się jeszcze solidniej do pracy i doszły przeciwnika na +1.

W ostatnich 10 minutach gospodyniom chyba brakowało już sił. Galiczanka poczuła krew. Miała jeszcze w swoich szeregach Ludmiłę Martyniuk. Ona jedna w tamtym czasie na 7 udanych prób zakończyła 4 z nich i zamknęła mecz. Lwowianki z pierwszym sukcesem w polskiej lidze.