Zagrali dramatycznie, a awansowali na MŚ

Brazylia popisała się w meczu z Chile i w przekonujący sposób zwyciężyła 4:0. Ekwador cieszy się z awansu do MŚ 2022 po katastrofalnym występie. Do Kataru poleci również Urugwaj.

Vinicius oraz Arturo Vidal i Alexis Sanchez PAP/EPA / Na zdjęciu: Vinicius oraz Arturo Vidal i Alexis Sanchez
Chile podeszło z pokorą do meczu z Brazylią. La Roja schowali się w jedenastu na własnej połowie boiska i sporadycznie wychodzili z kontratakami. W zespole Martina Lasarte grali Arturo Vidal, Alexis Sanchez oraz Eduardo Vargas. Doświadczone trio czekało na swoją szansę, a Canarinhos prowadzili grę.

Brazylia naciskała coraz mocniej, im dłużej trwała pierwsza połowa. W 44. minucie Neymar zdobył dla niej prowadzenie 1:0 spokojnym strzałem z rzutu karnego. Lider Canarinhos wywalczył jedenastkę, ponieważ został sfalowany bezmyślnym wślizgiem przez Mauricio Islę. Po chwili Vinicius Junior trafił w sytuacji sam na sam na 2:0. Cieszył się z pierwszego gola w zespole narodowym po podaniu Antony'ego.

Krótko po przerwie Arturo Vidal trafił do bramki Brazylii, ale długa analiza powtórek pozwoliła sędziom dopatrzeć się minimalnego spalonego. Gol kontaktowy mógł dodać rumieńców meczowi, ale został anulowany i Brazylia zachowała dwubramkowe prowadzenie. Na 3:0 trafił Philippe Coutinho z rzutu karnego przyznanego za faul Claudio Bravo i w 72. minucie było po zawodach. Na dokładkę Richarlison przyłożył z kilkunastu metrów na 4:0.

Ekwador tym razem nie zmarnował szansy na zapewnienie awansu, ale nie zawdzięcza tego sobie, a korzystnemu wynikowi w Montevideo. Świeżo upieczony uczestnik mundialu poniósł wstydliwą porażkę 1:3 w Paragwaju. Ratował honor golem dopiero w końcówce podstawowego czasu. Guarani przełamali się po siedmiu kolejkach bez zwycięstwa.

Do Kataru wybiera się również reprezentacja Urugwaju, która cieszyła się po znacznie lepszym występie. Celestes odnieśli zwycięstwo 1:0 z Peru. W końcówce pierwszej połowy zdobyli prowadzenie strzałem Giorgiana De Arrascaety i nie pozwolili go sobie odebrać.

Tym samym w strefie CONMEBOL zostały obsadzone cztery miejsca premiowane awansem. Pozostała jeszcze lokata barażowa. Zajmuje je aktualnie Peru i będzie jej bronić przed Kolumbią oraz Chile w ostatniej kolejce eliminacji.