Copa America: wszystko pod kontrolą Brazylii. To było zadanie obowiązkowe

Brazylia nie mogła pozwolić sobie na potknięcie w meczu z grającą w eksperymentalnym składzie Wenezuelą. Fragmentami grała leniwie, a mimo to bez problemu odniosła zwycięstwo 3:0 na początek Copa America 2021.

piłkarze reprezentacji Brazylii PAP/EPA / Fernando Bizerra Jr / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Brazylii
W wyniku dużego zamieszania reprezentacja Brazylii została ponownie gospodarzem Copa America. Dwa lata temu wywalczyła w turnieju na własnych obiektach mistrzostwo kontynentu. Canarinhos nie mogą liczyć na żywiołowy doping z trybun, ponieważ Copa jest rozgrywana bez udziału publiczności na stadionach w przeciwieństwie do Euro 2020.

Wygrana Canarinhos nie początek mistrzostw była obowiązkiem. Rozpędzona w eliminacjach MŚ 2022 drużyna mierzyła się z Wenezuelą pozbawioną liderów Tomasa Rincona czy Solomona Rondona. Na domiar złego przetrzebioną zakażeniami koronawirusem. Przed pojedynkiem z Brazylią ośmiu zawodników wypadło ze składu La Vinotinto. W historii spotkań tych reprezentacji Canarinhos strzelili 93 gole, a ich rywale osiem.

91. bramka padła w 23. minucie niedzielnego meczu. Brazylia wykonywała wiele stałych fragmentów gry i przekuła jeden z nich w prowadzenie 1:0. Marquinhos zachował się przytomnie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i sytuacyjnym strzałem przybliżył drużynę do zdobycia kompletu punktów. Marquinhos okazał się jedynym skutecznym zawodnikiem w pierwszej połowie, choć w jedenastce Tite byli Gabriel Jesus, Neymar czy król strzelców poprzedniego turnieju Richarlison.

Obrońca tytułu nie nadawał wysokiego tempa, przeciwnik zagrażał mu sporadycznie, więc pozostało kontrolować sytuację na boisku. Przez 90 minut Alisson zmierzył się z jednym strzałem celnym Wenezueli. Zwycięzca meczu został wyłoniony uderzeniem z rzutu karnego Neymara w 63. minucie. Trafił on na 2:0 po faulu na Danilo. Neymar dorzucił jeszcze asystę przy golu na 3:0 Gabriela Barbosy w 89. minucie. Ładna akcja gracza PSG była dobrym podsumowaniem spotkania.

Drużyna Tite jest faworytem do wygrania turnieju i mecz z Wenezuelą nie zmienił tej opinii. Fragmentami grała leniwie, momentami ciekawie, a i tak mocniej pachniało kolejnymi jej golami niż jakimkolwiek gości. Canarinhos zagrali na początek Copa "ekonomicznie" i mogą spokojnie przygotowywać się do poważniejszych wyzwań.

Brazylia - Wenezuela 3:0 (1:0)
1:0 - Marquinhos 23'
2:0 - Neymar (k.) 64'
3:0 - Gabriel Barbosa 89'

Brazylia: Alisson - Danilo, Eder Militao, Marquinhos, Renan Lodi (46' Alex Sandro) - Lucas Paqueta (46' Everton Ribeiro), Casemiro, Fred (86' Fabinho) - Gabriel Jesus (86' Vinicius Junior), Richarlison (65' Gabriel Barbosa), Neymar

Wenezuela: Joel Graterol - Alexander Gonzalez (90' Ronald Hernandez), Francisco La Mantia, Adrian Martinez, Luis Mago, Yohan Cumana - Jose Martinez, Junior Moreno, Bernaldo Manzano (77' Richard Celis), Cristian Casseres (84' Edson Castillo) - Fernando Aristeguieta (77' Sergio Cordova)

Żółte kartki: Lodi, Barbosa (Brazylia) oraz Manzano, Mago (Wenezuela)

Sędzia: Esteban Ostojich (Urugwaj)

***

Na drugim miejscu w tabeli znalazła się reprezentacja Kolumbii dzięki zwycięstwu 1:0 z Ekwadorem. Zdecydowało o nim uderzenie Edwina Cardony w końcówce pierwszej połowy. Los Cafeteros jesienią kompletnie zawodzili, ale w czerwcu zapunktowali w trzech meczach. Ekwador odwrotnie - był rewelacją drugiej połowy 2020 roku w Ameryce Południowej, a w 2021 poniósł komplet trzech porażek.

Kolumbia - Ekwador 1:0 (1:0)
1:0 - Edwin Cardona 42'

Kolumbia: David Ospina - Daniel Munoz, Yerry Mina, Oscar Murillo (81' Davinson Sanchez), Yairo Moreno (45' William Tesillo) - Juan Cuadrado, Wilmar Barrios, Mateus Uribe (61' Sebastian Perez), Edwin Cardona (81' Gustavo Cuellar) - Rafael Borre, Miguel Borja (61' Duvan Zapata)

Ekwador: Pedro Ortiz - Angelo Preciado, Robert Arboleda, Piero Hincapie, Pervis Estupinan - Gonzalo Plata (69' Ayrton Preciado), Jhegson Mendez, Moises Caicedo (80' Damian Diaz), Fidel Martinez (59' Angel Mena) - Enner Valencia, Michael Estrada (69' Jordy Caicedo)

Żółte kartki: Uribe, Munoz, Borre (Kolumbia) oraz Valencia (Ekwador)

Sędzia: Nestor Pitana (Argentyna)