Fortuna I liga: Radomiak Radom krok od awansu! Arka Gdynia w barażach

Radomiak Radom niemal dwiema nogami w PKO Ekstraklasie! Finalista ubiegłorocznego turnieju barażowego pokonał na wyjeździe Arkę Gdynia 2:0 i jest krok od wejścia do elity.

Szymon Mierzyński
radość zawodników Radomiaka Radom PAP / Marcin Gadomski / Na zdjęciu: radość zawodników Radomiaka Radom
Dla ekipy Dariusza Marca sobotni mecz był ostatnią szansą, by pozostać w grze o bezpośredni awans, goście natomiast mogli wykonać milowy krok do tego celu, ale warunkiem było zwycięstwo.

W pierwszych fragmentach lepsze sytuacje mieli gdynianie i po kwadransie powinni prowadzić. Całkowicie pogubiła się wtedy defensywa Radomiaka, lecz Mateusz Kochalski instynktownie obronił uderzenie z bliska Łukasza Wolsztyńskiego.

Z upływem czasu zespół Dariusza Banasika się przebudził i potem to on miał świetne okazje, a jedną z nich zamienił na gola. To była 35. minuta, zakotłowało się w polu karnym miejscowych i Arkadiusz Kasperkiewicz wybił piłkę wprost pod nogi Damiana Gąski. Ten huknął bez zastanowienia z 15 metrów i choć Daniel Kajzer był bliski skutecznej interwencji, to skapitulował.

Po przerwie Arka rzuciła się do ataku i mogła wyrównać, gdyby strzał Artura Siemaszki z ostrego kąta był minimalnie bardziej precyzyjny. Radomian uratował słupek, a później do takich problemów pod własną bramką już nie dopuszczali. Sami za to byli w sobotę znacznie skuteczniejsi i w 69. minucie "zabili" mecz. Karol Angielski wystartował do prostopadłego podania Miłosza Kozaka i całkowicie zaskoczył Kajzera uderzeniem w krótki róg. Bramkarz Arki nie powinien tej piłki przepuścić.

Przy dwubramkowej zaliczce Radomiaka, drużynie z Trójmiasta było już bardzo trudno o jakiekolwiek punkty i goście dowieźli bezcenne zwycięstwo do ostatniego gwizdka. Dzięki temu są na 1. miejscu w tabeli Fortuna I ligi z przewagą sześciu punktów nad otwierającym strefę barażową GKS-em Tychy. Jeśli w niedzielę podopieczni Artura Derbina nie wygrają na wyjeździe z Odrą Opole (mają lepszy bilans meczów bezpośrednich od Radomiaka), w Radomiu wystrzelą szampany.

Arka na bezpośredni awans nie ma już szans i na pewno zobaczymy ją w turnieju barażowym.

Arka Gdynia - Radomiak Radom 0:2 (0:1)
0:1 - Damian Gąska 35'
0:2 - Karol Angielski 69'

Arka Gdynia: Daniel Kajzer - Arkadiusz Kasperkiewicz, Michał Marcjanik, Adam Danch, Juliusz Letniowski (83' Mateusz Stępień), Adam Deja, Artur Siemaszko (63' Fabian Hiszpański), Christian Aleman, Luis Valcarce, Łukasz Wolsztyński (83' Marcus Vinicius), Maciej Rosołek.

Radomiak Radom: Mateusz Kochalski - Damian Jakubik, Raphael Rossi, Mateusz Cichocki, Dawid Abramowicz, Michał Kaput, Meik Karwot, Miłosz Kozak, Mateusz Radecki (87' Patryk Mikita), Damian Gąska (55' Leandro), Karol Angielski (79' Dominik Sokół).

Żółte kartki: Juliusz Letniowski, Arkadiusz Kasperkiewicz (Arka Gdynia) oraz Miłosz Kozak, Meik Karwot, Damian Jakubik, Patryk Mikita (Radomiak Radom).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).