Kapitalna końcówka hitu Ligue 1. Lyon uratował się w ostatniej chwili, a potem wielka awantura

Lyon wiedział, że to był dla niego mecz ostatniej szansy. Gdy na pięć minut przed końcem wydawało się, że marzenia o Lidze Mistrzów trzeba będzie odłożyć, sprawy w swoje ręce wziął 17-letni rezerwowy i uratował wygraną Olympique.

Marcin Jaz
Marcin Jaz
piłkarze Olympique Lyon PAP/EPA / SEBASTIEN NOGIER / Na zdjęciu: piłkarze Olympique Lyon
Dla Lyonu hit z Monaco był ostatnią szansą na to, by jeszcze coś znaczyć w walce o mistrzostwo Francji. Wcześniejsza porażka z Lille OSC nieco skomplikowała sprawę. OL postanowiło przycisnąć od początku na stadionie Ludwika II. Pierwsze minuty były obiecujące, goście potrafili zamknąć rywala. Jednak z czasem zostawiali coraz więcej dziur z tyłu i musieli się wycofywać.

Monaco miarowo przesuwało się pod bramkę przeciwnika, aż w 24. minucie rozmontowali obronę i wyszli na prowadzenie. Wissam Ben Yedder znalazł lukę na podanie, popędził do piłki Kevin Volland i pokonał bramkarza w sytuacji sam na sam.

Do końca pierwszej połowy trwała wymiana ciosów, ale piłkarsko lepsze wrażenie sprawiali gospodarze. Od początku drugiej części swoje tempo narzucił znowu Lyon. Wejście Tino Kadewere było jasnym sygnałem, że to ostatnia szansa na powalczenie o tytuł. Rezerwowy OL faktycznie nakręcał grę skrzydłami i dobrze dogadywał się z Memphisem Depayem.

W końcu szczęście uśmiechnęło się do gości. To właśnie Holender doprowadził do wyrównania w 57. minucie piękną, indywidualną akcją. Minął z dużą łatwością czterech rywali, przy uderzeniu zza pola karnego pomógł mu rykoszet, ale udało się pokonać golkipera Monaco.

Lyon polował na drugiego gola, ale nie potrafił znaleźć na to sposobu. W ostatnich kilkunastu minutach musiał myśleć o obronie. Maxence Caqueret wyleciał z boiska za drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Do tego Monaco było coraz groźniejsze w ofensywie, ale brakowało gospodarzom precyzji pod bramką.

Olimpijczyków uratował jednak stały fragment gry w 77. minucie. Depay centrował z rzutu wolnego idealnie na głowę frunącego Marcelo, a były gracz Wisły Kraków pewnym strzałem dał prowadzenie.

W końcówce Monaco dostało rzut karny. Anthony Lopes staranował pięścią w powietrzu Pietro Pellegriego, próbując wybić piłkę. Sędzia wskazał na 11. metr dopiero po analizie VAR. "Jedenastkę" na gola zamienił Ben Yedder, strzelając rzut karny w stylu Antonina Panenki.

Gdy wydawało się, że Lyon będzie skazany na murowanie bramki, to wyprowadził kluczową akcję. Znowu udało się rozklepać obronę, piłkę dostał w polu karnym 17-letni rezerwowy Rayan Cherki, który technicznym strzałem dał wygraną swojej drużynie.

OL wygrał 3:2 i traci do lidera sześć punktów na trzy kolejki przed końcem. Wciąż ma szansę na podium Ligue 1 (jest punkt za Monakijczykami) i tym samym na awans do Ligi Mistrzów. Hit ligi francuskiej nie zawiódł.

Po końcowym gwizdku doszło jeszcze do wielkiego spięcia na boisku. Sędzia pokazał aż trzy czerwone kartki. Dostali je Mattia De Sciglio (Lyon), Pellegri i William Geubbels (Monaco).

Radosław Majecki nie załapał się nawet na ławkę rezerwowych Monaco.

AS Monaco - Olympique Lyon 2:3 (1:0)
1:0 - Kevin Volland 25'
1:1 - Memphis Depay 57'
1:2 - Marcelo 77'
2:2 - Wissam Ben Yedder (k.) 86'
2:3 - Rayan Cherki 89'