Liga Narodów: małe przełamanie Cypru, wielki finisz Malty. Grali piłkarze z PKO Ekstraklasy

Reprezentacja Cypru dość szczęśliwie uniknęła ósmej porażki z rzędu i zremisowała bezbramkowo z Azerbejdżanem. Długo piłka nie wpadała do siatki również w Rydze aż w doliczonym czasie Malta strzeliła Łotwie gola na 1:0.

piłkarze reprezentacji Malty Getty Images / Angel Martinez / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Malty
Azerbejdżan po nieudanym meczu w Czarnogórze zmierzył się z Cyprem, który 10 października miał niechlubną rocznicę ostatniego spotkania, którego nie przegrał. Jego pasmo porażek trwało przez siedem pojedynków, a im mocniej było przedłużane, tym bardziej wątpliwe stawało się pozostanie podopiecznych Johana Walema w dywizji C Ligi Narodów. We wtorek nastąpiło ich małe przełamanie.

Azerbejdżan miał w pierwszej połowie ogromne szanse na zdobycie prowadzenia, ale raził nieskutecznością. Ramil Szejdajew strzelił prosto w bramkarza w sytuacji sam na sam, a Kara Karajew nie wykorzystał rzutu karnego przyznanego za faul Antreasa Karo. Po przerwie gospodarze nie mieli aż tak wielu okazji do zdobycia gola i skończyło się remisem 0:0. Grigoris Kastanos mógł nawet dać wygraną Cyprowi, ale z kilkunastu metrów oddał uderzenie ponad poprzeczką.

Reprezentacje Łotwy i Malty dotychczas głównie remisowały w Lidze Narodów. Przed starciem w Rydze idealna równowaga była również w bilansie ich meczów bezpośrednich. Dlatego też trudno było o przewidywania i ponownie doszło do zaciętego pojedynku. Drużyna z nadbałtyckiego kraju atakowała Vladislavsem Gutkovskisem, broniła Pavelsem Steinborsem, a w podstawowym składzie był jeszcze Kristers Tobers. Wszyscy wymienieni reprezentują kluby PKO Ekstraklasy.

Malta wygrała 1:0 dzięki strzałowi już po upływie pierwotnie doliczonych minut. Pawelsa Steinborsa pokonał Steve Borg po wrzutce z rzutu wolnego Steve'a Pisaniego i to Wyspiarze rzutem na taśmę przesunęli się na drugie miejsce w tabeli. Gospodarze zostali kompletnie zaskoczeni, kiedy sytuacja wymagała maksymalnej koncentracji. Między kilkoma Łotyszami bezkarnie wyskoczył jeden przeciwnik i główkował do bramki. Już wcześniej Steinbors intuicyjną paradą ratował Łotwę w sytuacji sam na sam.