Eliminacje Euro 2020. Wysoka wygrana Anglii z Bułgarią. Rasistowski skandal

W meczu eliminacji do Euro 2020 wysokie zwycięstwo odnieśli Anglicy, którzy na boisku rywala 6:0 pokonali Bułgarię. Spotkanie dwukrotnie było przerywane po rasistowskich okrzykach miejscowych kibiców.

Michał Piegza
piłkarze reprezentacji Anglii PAP/EPA / ASSIL DONEV / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Anglii
Kilka dni temu Anglicy przegrali 1:2 z Czechami w Pradze i podrażnieni jechali na spotkanie z Bułgarią, która wciąż czeka na pierwszą wygraną w eliminacjach. Po większych emocjach piłkarskich było już w 20. minucie. Goście szybko zapewnili sobie dwubramkowe prowadzenie, później dokładali kolejne trafienia.

W 7. minucie worek z bramkami otworzył się po kapitalnym uderzeniu Marcusa Rashforda. Anglik pobiegł z piłką lewą stroną, minął kilku rywal i uderzył z trudnej pozycji. Plamen Iliew nie mógł obronić kapitalnego strzału. Trzynaście minut później goście rozmontowali defensywę gospodarzy. Harry Kane dograł do Raheema Sterlinga, a ten do Rossa Barkley'a. Pomocnik uderzył z kilku metrów do pustej bramki.

Kilka minut po drugim trafieniu dla Anglików sędzia przerwał mecz. Wszystko przez rasistowskie przyśpiewki miejscowych kibiców kierowane wobec graczy gości. Po raz drugi sędzia musiał przerwać spotkanie przed przerwą. Wtedy Anglicy prowadzili już 3:0. Drugiego gola w potyczce zdobył Barkley, wbijając piłkę do siatki po dograniu Kane'a. W doliczonym czasie premierowej odsłony czwartą bramkę zdobył Sterling, kolejną asystę zaliczył wspomniany Kane.

Po zmianie stron wciąż przeważali Anglicy. Kilka szans stworzyli sobie Bułgarzy, jednak brakowało im spokoju pod bramką Jordana Pickforda. Goście swoje okazje również marnowali. Do siatki trafili za sprawą Sterlinga. Ponownie asystę zaliczył Kane, który zagrał prostopadłą piłkę, a napastnik w sytuacji sam na sam pokonał Iliewa. Swoją szansę na gola miał Kane, ale trafił piłką w poprzeczkę. Gola zawodnik Tottenhamu zdobył w 85. minucie uderzając do bramki z pola karnego.

Anglicy na dwie kolejki przed końcem prowadzą w grupie. Czekają ich jeszcze spotkania z Czarnogórą i Kosowem.

Bułgaria - Anglia 0:6 (0:4)
0:1 - Marcus Rashford 7'
0:2 - Ross Barkley 20'
0:3 - Ross Barkley 32'
0:4 - Raheem Sterling  45+3'
0:5 - Raheem Sterling 69'
0:6 - Harry Kane 85'

Bułgaria: Plamen Iliew - Georgi Pashow, Georgi Terziew, Kamen Hadżijew, Petar Zanew - Kiril Despodow - Ivelin Popow, Georgi Sarmow (46' Bożidar Kraew), Georgi Kostadinow, Wanderson (76' Kristiyan Malinow) - Ismail Isa (68' Galin Iwanow).

Anglia: Jordan Pickford - Kieran Trippier, Tyrone Mings, Harry Maguire, Ben Chilwell -Jordan Henderson, Ross Barkley (72' Mason Mount), Harry Winks - Marcus Rashford (76' Callum Wilson), Harry Kane, Raheem Sterling (73' Jadon Sancho).