Copa Libertadores: Estudiantes w finale po 38 latach

Estudiantes La Plata po golach Mauro Bosellego wygrali 2:1 rewanżowy mecz z urugwajskim Nacionalem, po raz pierwszy od 1971 roku awansując do finału Copa Libertadores.

Krzysztof Straszak

Na stadionie Centenario w Montevideo, gdzie odbył się finał pierwszych piłkarskich mistrzostw świata, argentyński zespół spod Buenos Aires zachował przewagę z pierwszego spotkania (1:0), rewanżując się rywalom za... finał sprzed 38 lat.

Najważniejsze sprawy miały miejsce w drugiej połowie. Obok słupka uderzał na początku tej partii wprowadzony po przerwie Nicolas Lodeiro z Nacionalu. Kilka minut potem piłkę we własnej strefie obronnej stracił Sebastián Coates (reprezentant Urugwaju U20), a Gastón Fernández podał w polu karnym do Bosellego, który podciął piłką obok wychodzącego bramkarza.

W 66. minucie grający w miejsce Diega Galvána, autora jedynej bramki w pierwszym meczu, Enzo Pérez przeprowadził solową akcję prawą stronę i po strzale w kierunku długiego rogu bramki minimalnie chybił celu.

Odpowiedź gospodarzy przyszła na kwadrans przed końcem, kiedy po wrzutce z głębi pola w "szesnastce" popularnych pincha futbolówkę opanował Alexander Medina, zdobywając pierwszego gola w rozgrywkach.

W doliczonym czasie gry po kontrze spokój pod bramką pod raz drugi zachował Boselli. To był siódmy gol 24-letniego byłego napastnika Boca Juniors w tegorocznej Copa Libertadores. Na jedną kolejkę przed zakończeniem mistrzostw Argentyny w Torneo Clausura (turniej zamknięcia) ma na koncie 8 trafień.

Estudiantes pod batutą szkoleniową Alejandra Sabelli, który jako piłkarz zdobył z tym klubem dwa tytuły w kraju, ale na razie bez kontuzjowanego Juana Sebastiána Veróna (syna legendy klubu, popularnej "Wiedźmy" Veróna), o swój czwarty Puchar Wyzwolicieli zagra z brazylijskim rywalem: Grêmio lub Cruzeiro.

Nacional - Estudiantes 1:2 (0:0)
0-1 Boselli 52'
1-1 Medina 76'
1-2 Boselli 90+1'

Nacional: Muñoz; Coates, Victorino, A. Romero; M. Rodriguez (69' A. Fernández), F. Domínguez, O. Morales, D. Arismendi, A. Morales (46' Lodeiro); Mondaini, A. Medina. Trener Gerardo Pelusso.

Estudiantes: Andújar; Ré, Schiavi, Desábato, J. Díaz; E. Pérez (72' D. Galván), Braña, M. Sánchez, Benítez; G. Fernández (69' Salgueiro), Boselli (90+2' Calderón). Trener Alejandro Sabella.

Żółte kartki: Medina, M. Rodriguez, Arismendi (N), Pérez, Boselli, Sánchez, Braña, Andújar (E)

Sędzia: Carlos Torres (Paragwaj).