Liga Mistrzów: wyniki II rundy eliminacji. Zwycięstwo BATE Borysów, gol Laszy Dwaliego

BATE Borysów rozpoczęło dwumecz z Rosenborgiem Trondheim od zwycięstwa 2:1 na własnym stadionie. Gola dla Ferencvarosi TC strzelił Lasza Dwali. Najwyższą zaliczkę wypracował sobie Celtic Glasgow.

piłkarze BATE Borysów PAP/EPA / TATYANA ZENKOVICH / Na zdjęciu: piłkarze BATE Borysów
BATE Borysów z trudem wyeliminowało Piasta w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Zespół z Białorusi postanowił pomóc szczęściu z Gliwic i w pierwszym meczu z Rosenborgiem Trondheim spisał się trochę lepiej. Przede wszystkim był skuteczniejszy od przeciwnika. Wygrana 2:1 na własnym stadionie jest dla BATE dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę jego wysoką skuteczność na wyjazdach. W 5. minucie Igor Stasiewicz strzelił na 1:0 z rzutu karnego, a po przerwie ten sam zawodnik asystował przy decydującej bramce Maksima Skawysza. Piłkarzy z Trondheim było stać na trafienie Andersa Konradsena po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, które powoduje, że jednym golem w rewanżu mistrz Norwegii może zmienić układ sił w dwumeczu.

Lasza Dwali strzelił gola dla Ferencvarosi TC w meczu z Vallettą FC. Były obrońca Śląska Wrocław i Pogoni Szczecin przymierzył w charakterystyczny dla siebie sposób po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Gruzin zbiegł w kierunku bliższego słupka, uciekł przeciwnikom i strzałem głową dał mistrzowi Węgier prowadzenie. Później potroił je Davide Lanzafame. Po wyeliminowaniu Ludogorca Razgrad ekipa z Budapesztu stanęła przed teoretycznie łatwiejszym zadaniem pokonania mistrza Malty i po pierwszym meczu ma zaliczkę 3:1. Ekipa, której kapitanem jest Gergo Lovrencsics, pozwoliła gościom strzelić swojego gola w 85. minucie.

Drużyna gorsza w rywalizacji Crveny Zvezdy Belgrad z HJK Helsinki będzie przeciwnikiem klubu lepszego w dwumeczu Piasta Gliwice z Riga FC w III rundzie eliminacji Ligi Europy. Na razie więcej wskazuje na to, że w razie ogrania Łotyszy, mistrz Polski odwiedzi stolicę Finlandii. Zvezda zwyciężyła na Marakanie 2:0 dzięki strzałom Richmonda Boakye oraz Milana Pavkova. Sędziował Paweł Gil.

Atut własnego boiska wykorzystali również zawodnicy CFR Cluj, NK Maribor i Celticu Glasgow. Mistrz Rumunii ograł 1:0 Maccabi Tel Awiw, zespół ze Słowenii 2:1 AIK Solna, a klub ze Szkocji 5:0 Nomme Kalju. Tak okazałej zaliczki jak Celtic nie ma żaden inny uczestnik II rundy eliminacji. Dwa gole strzelił, a przy trzecim asystował Ryan Christie.

W parze Dundalk FC i Karabach Agdam najbardziej spektakularna jest odległość, którą pokonują piłkarze w drodze do i z meczu wyjazdowego. W dwie strony 10 tysięcy kilometrów. Ekipa z Azerbejdżanu wraca umiarkowanie zadowolona po remisie 1:1 w Irlandii. Mecz sędziował Paweł Raczkowski, zagrał między innymi Simeon Sławczew. Dundalk FC to jedyny gospodarz, który w środę nie wygrał.