Copa America: Peru bez ognia. Wenezuela utrzymała remis w dziesięciu

Pierwszy występ Peru w Copa America 2019 był mało imponujący. Podopieczni Ricardo Gareci zagrali nieskutecznie i zremisowali 0:0 z kończącą mecz w osłabieniu Wenezuelą.

reprezentacja Peru Getty Images / Alessandra Cabral / Na zdjęciu: reprezentacja Peru
Ricardo Gareca został selekcjonerem reprezentacji Peru na początku 2015 roku i stopniowo zaczął przedstawiać swoich podopiecznych piłkarskiemu światu. Jose Paolo Guerrero i Jefferson Farfan byli piłkarzami powszechnie znanymi już przed kadencją Argentyńczyka, ale dzięki błyskotliwym meczom w poprzednich turniejach Copa America, a przede wszystkim dzięki awansowi do mistrzostw świata, coraz więcej kibiców poznało Luisa Advinculę, Miguela Trauco czy Christiana Cuevę. Piłkarze ci zaczęli dobrze funkcjonować jako kolektyw i choć z mundialu odpadli po trzech meczach grupowych, nie byli w Rosji zespołem anonimowym.

Oczekiwania wobec Peruwiańczyków wzrosły, a jednocześnie część podopiecznych Gareci ma świadomość, że czas ich generacji w reprezentacji dobiega końca. Na przykład Guerrero ma 35 lat, a Farfan 34. Z tych powodów w brazylijskim turnieju mierzą wysoko.

Na pierwszy ogień Los Incas rozegrali przeciętny mecz z Wenezuelą. Zanosiło się na wymarzone otwarcie. W 7. minucie Christofer Gonzales kopnął piłkę do bramki i Peruwiańczycy mogli cieszyć się z gola przez cztery minuty. Tylko przez cztery. Tyle czasu zajęło sędziemu Wilmarowi Roldanowi obejrzenie powtórek i przekonanie się o spalonym w chwili dośrodkowania z rzutu wolnego. W pierwszej połowie były jeszcze strzały Advinculi oraz Guerrero, ale obronił je Wuilker Farinez.

Trzy celne uderzenia przez 45 minut. Średnio jeden na kwadrans. To niewiele, a po przerwie nie było lepiej. Na dodatek Peru straciło z powodu kontuzji kreatora gry Christiana Cuevę. Selekcjoner szukał alternatyw, ale jego podopieczni potrafili skierować piłkę do bramki tylko ze spalonego. W drugiej połowie zrobili to po raz drugi, ale sędziowie ponownie nie uznali gola.

Od 75. minuty uczestnik ostatniego mundialu grał jedenastu na dziesięciu Wenezuelczyków po drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartce dla Luisa Mago. Z przewagą zawodnika Peru stworzyło jedną, genialną szansę na objęcie prowadzenia, ale mimo aż trzech strzałów z rzędu, nie zmieniło bezbramkowego wyniku. Stanęło na remisie, z którego bardziej zadowolona jest Wenezuela i na który solidnie zapracowała.

Peru zagra w drugiej kolejce fazy grupowej z Boliwią, a Wenezuela z Brazylią.

Wenezuela - Peru 0:0

Wenezuela: Wuilker Farinez - Roberto Rosales, Jhon Chancellor, Mikel Villanueva, Luis Mago - Junior Moreno (77' Ronald Hernandez) - Jhon Murillo (84' Yeferson Soteldo), Yangel Herrera, Tomas Rincon, Jefferson Savarino Quintero (69' Darwin Machis) - Solomon Rondon

Peru: Pedro Gallese - Luis Advincula, Carlos Zembrano, Luis Abram, Miguel Trauco - Renato Tapia, Yoshimar Yotun (67' Andy Polo) - Jefferson Farfan, Christian Cueva (46' Edison Flores), Christofer Gonzales (88' Andre Carrillo) - Jose Paolo Guerrero

Żółte kartki: Mago, Herrera (Wenezuela) oraz Tapia, Carrillo (Peru)

Czerwona kartka: Luis Mago (Wenezuela) /75' - za drugą żółtą/

Sędzia: Wilmar Roldan (Kolumbia)