Eliminacje Euro 2020: sensacyjna porażka mistrzów świata Francuzów z Turkami!

Mistrzowie świata Francuzi przegrali w meczu wyjazdowym z Turcją 0:2. Zespół Didiera Deschampsa zasłużenie wraca do domu bez punktów. Był to fatalny występ Trójkolorowych, którzy w spotkaniu nie oddali celnego strzału na bramkę gospodarzy.

Michał Piegza
Burak Yilmaz (z lewej) oraz Raphael Varane (z prawej) PAP/EPA / SEDAT SUNA / Na zdjęciu: Burak Yilmaz (z lewej) oraz Raphael Varane (z prawej)
Po dwóch wygranych obu drużyn w pierwszych dwóch meczach pewne było, że zwycięzca sobotniego starcia obejmie prowadzenie w grupie H.

Od pierwszych minut gra toczyła się w środku pola. Mistrzowie świata nie kwapili się do ataku, Turcy czekali na swój moment. Doczekali się go w 30. minucie. Wówczas z rzutu wolnego dośrodkował Cengiz Under, piłkę zgrał Merih Demiral, a głową z pięciu metrów do siatki wbił ją Kaan Ayhan.

Strata gola nie obudziła Francuzów. Goście wciąż popełniali w defensywie sporo błędów. Gospodarze jednak nie potrafili ich wykorzystywać. Udało im się to w końcu w 40. minucie. Źle w defensywie zachował się Samuel Umtiti. Dorukhan Tokoz dograł do Undera, a ten mocnym strzałem z pola karnego pokonał Hugo Llorisa.

W przerwie w zespole Francji doszło do dwóch zmian. Nie miały one jednak przełożenia na obraz meczu. Mistrzowie świata nie potrafili zagrozić Turkom. To gospodarze mieli kolejne okazje na podwyższenie wyniku. W 55. minucie z pola karnego uderzył Burak Yilmaz, Lloris zdołał odbić piłkę. Chwilę później bramkarz z bliska został trafiony futbolówką.

W 66. minucie wydawało się, że Olivier Giroud wbije piłkę do siatki z kilku metrów. Napastnik jednak nie sięgnął futbolówki i goście pozostawali bez celnego uderzenia na bramkę Merta Gunoka. Dwadzieścia minut przed końcem przyjezdnych mógł upokorzyć Mahmut Tekdemir, Lloris końcami palców wybił piłkę na rzut rożny. W końcówce okazję na pogrążenie mistrzów świata zmarnował Yilmaz.

Dzięki zwycięstwu Turcja została liderem w grupie H.

Turcja - Francja 2:0 (2:0)
1:0 - Ayhan 30'
2:0 - Under 40'

Turcja: Mert Gunok - Mehmet Zeki Celik, Kaan Ayhan, Merih Demiral Hasan - Ali Kaldirim, Mahmut Tekdemir - Dorukhan Tokoz (90' Abdulkadir Omur), Cengiz Under (85' Yusuf Yazici), Irfan Kahveci (80' Ozan Tufan), Kenan Karaman - Burak Yilmaz.

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Digne (46' Kingsley Coman) - Moussa Sissoko, Blaise Matuidi (46' Benjamin Mendy), Paul Pogba - Kylian Mbappe Lottin, Olivier Giroud (72' Wissam Ben Yedder), Antoine Griezmann.

Żółte kartki: Tekdemir, Demiral (Turcja).

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).