Fortuna I liga: szalony finisz sezonu. Raków Częstochowa najlepszy w rozgrywkach

Piękny pościg Odry Opole pomógł Rakowowi Częstochowa pozostać na szczycie tabeli Fortuna I ligi. Gol bramkarza Bytovii Bytów zapewnił utrzymanie Wigrom Suwałki.

Bartłomiej Niedziela oraz Patryk Kun Newspix / Kacper Kirklewski / 400mm.pl / Na zdjęciu: Bartłomiej Niedziela oraz Patryk Kun
Raków Częstochowa był na najwyższym miejscu w tabeli przez prawie całe rozgrywki. Po zagwarantowaniu sobie awansu do Lotto Ekstraklasy jednak zahamował i także w ostatniej kolejce nie zapunktował. Podopieczni Marka Papszuna przegrali 1:2 z Wigrami Suwałki wskutek gola w doliczonym czasie Daniela Smugi. Raków zleciałby w ostatnim momencie ze szczytu tabeli, gdyby nie pościg Odry Opole, która w spotkaniu z wiceliderem ŁKS-em Łódź zmieniła wynik 0:3 na 3:3. Podopieczni Kazimierza Moskala dopuścili do straty dwóch goli w 12 wcześniejszych meczach rundy, po czym w Opolu przepuścili piłkę do bramki trzy razy w ciągu 22 minut.

Wigry dzięki zwycięstwu z Rakowem pozostały na zapleczu Lotto Ekstraklasy. Same zdobyły gola w doliczonych minutach, a kolejnym ich bohaterem został Andrzej Witan, bramkarz Bytovii Bytów, który niemal jednocześnie dał zespołowi z Pomorza prowadzenie 2:1 w pojedynku z GKS-em Katowice. To było dopełnienie filmowej historii, ponieważ na dwie kolejki przed końcem sezonu podopieczni Mirosława Smyły byli w krytycznym położeniu z minimalną szansą na utrzymanie. Na finiszu doszło nie do jednego, a do całego splotu trudnych do uwierzenia i szczęśliwych dla suwalczan zdarzeń.

Zamiast Wigier spadły Bytovia Bytów i GKS Katowice. Te kluby dołączyły do zdegradowanej wcześniej Garbarni Kraków.

Stawka w innych meczach była niższa, ale również było na co popatrzeć i czym się ekscytować. Na ośmiu stadionach padło w sobotę 31 goli, czyli średnio prawie cztery na spotkanie. Ostatnie pojedynki Stali Mielec to karnawał strzelecki. Po zwycięstwie 5:4 z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza, wygrała 5:2 ze Stomilem Olsztyn. Podopieczni Artura Skowronka niezagrożeni zakończyli sezon na trzecim miejscu.

Po pięć goli padło w Jastrzębiu-Zdroju i w Niepołomicach. GKS 1962 nie miał litości dla Sandecji Nowy Sącz, którą rozbił 5:0. W małych derbach Małopolski piłkarze Puszczy zwyciężyli 3:2 z Garbarnią Kraków. Nie wypadało się na tę konfrontację spóźnić. Już po 10 minutach podopieczni Tomasza Tułacza prowadzili 2:1.

W Niecieczy i w Głogowie o wyniku zdecydowały gole zdobyte rzutem na taśmę. Roman Gergel przymierzył na 1:0 dla Bruk-Betu Termaliki w 89. minucie meczu z Wartą Poznań. Pomarańczowi wygrali na zakończenie współpracy z trenerem Marcinem Kaczmarkiem. Z kolei Mateusz Machaj pożegnał się oficjalnie z koroną króla strzelców zaplecza Lotto Ekstraklasy. Zrobił to w dobrym stylu. Swoim trafieniem w doliczonym czasie zapewnił Chrobremu remis 1:1 w ostatnim meczu pod wodzą Grzegorza Nicińskiego. Przeciwnikiem głogowian było Podbeskidzie Bielsko-Biała.