Liga Mistrzów. Lucas Moura w elitarnym gronie. Jest w nim też Robert Lewandowski

Lucas Moura jest dopiero dziesiątym piłkarzem w historii, który otrzymał od gazety "L'Equpie" notę "10" za swój występ. Obok Brazylijczyka jest również Robert Lewandowski.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Lucas Moura Getty Images / Chris Brunskill/Fantasista / Na zdjęciu: Lucas Moura
W drugiej połowie Lucas Moura popisał się hat-trickiem i odwrócił losy meczu. Ajax Amsterdam prowadził 2:0, ale ostatecznie skończyło się zwycięstwem Tottenhamu Hotspur 3:2. Ostatnią z bramek, która zadecydowała o awansie Anglików do finału Ligi Mistrzów, Lucas zdobył w 96. minucie. Znany z bardzo surowych ocen "L'Equipe" przyznał Brazylijczykowi notę "10". W historii największego sportowego francuskiego dziennika takiego zaszczytu doświadczyło jedynie... dziewięciu innych piłkarzy!

Dla porównania, najlepsi piłkarze Liverpoolu, którzy we wtorek pokonali Barcelonę 4:0 i również awansowali do finału rozgrywek, Alisson, Jordan Henderson oraz Divock Origi otrzymali po "8". W aktualnej edycji Ligi Mistrzów "10" przyznano jeszcze tylko jednemu piłkarzowi - Dusanowi Tadiciowi z Ajaxu za wyjazdowy mecz z Realem Madryt (1:4).

Oceny L'Equipe za mecz Ajax - Tottenham:

Co ciekawe, w elitarnym gronie piłkarzy z najwyższą możliwą oceną od L'Equipe jest Polak. Robert Lewandowski dostał maksymalną notę za półfinałowy występ w Lidze Mistrzów pomiędzy Realem Madryt i Borussią Dortmund w 2013 roku. Kapitan reprezentacji Polski zdobył wtedy 4 bramki w jednym spotkaniu.

Pierwszymi piłkarzami, którzy dostali "10" od "L'Equipe" byli reprezentanci Francji U-21, która w finale mistrzostw Europy pokonała Grecję 3:0. Najwyżej oceniono wtedy Francka Sauzee oraz Bruno Martiniego. Było to jedyne spotkanie w historii, w którym Francuzi przyznali dwie maksymalne oceny w jednym meczu.

Z kolei jedynym zawodnikiem, który dwa razy otrzymał "10" od L'Equipe jest Lionel Messi. Argentyńczyka doceniono za mecze Ligi Mistrzów z Arsenalem w 2010 r. (4:1) oraz Bayerem Leverkusen w 2012 r. (7:1). W pierwszym z tych spotkań zdobył 4 gole, a w drugim 5.

Ponadto Francuzi docenili m.in. Olega Salenkę za 5 bramek w meczu MŚ w 1994 r. czy Neymara po zeszłorocznym zwycięstwie PSG nad Dijon 8:0. Brazylijczyk zdobył 4 gole i zanotował 2 asysty w spotkaniu. Jedynym bramkarzem w zestawieniu jest golkiper szwajcarskiego Aarhus - Lars Windfeld.

Piłkarze z notą "10" od L'Equipe:
1. Franck Sauze (Francja U-21 - Grecja U-21 3:0, 1988 r.)
2. Bruno Martini (Francja U-21 - Grecja U-21 3:0, 1988 r.)
3. Oleg Salenko (Rosja - Kamerun 6:1, 1994 r.)
4. Lars Windfeld (Nantes - Aarhus 0:1, 1997 r.)
5. Lionel Messi (FC Barcelona - Arsenal 4:1, 2010 r.)
6. Lionel Messi (FC Barcelona - Bayer Leverkusen 7:1, 2012 r.)
7. Robert Lewandowski (Borussia Dortmund - Real Madryt 4:1, 2013 r.)
8. Carlos Eduardo (Guingamp - Nice 2:7, 2014 r.)
9. Neymar (PSG - Dijon 8:0, 2018 r.)
10. Dusan Tadić (Real Madryt - Ajax 1:4, 2019 r.)
11. Lucas Moura (Ajax - Tottenham 2:3, 2019 r.)

Czy Lucas Moura zanotował najlepszy indywidualny występ w tej edycji Ligi Mistrzów spośród wszystkich piłkarzy?