Istotna zmiana w tabeli Serie A. Niskie notowania Nicoli Zalewskiego

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Michele Maraviglia / Mecz Pucharu Włoch: Atalanta BC - ACF Fiorentina
PAP/EPA / Michele Maraviglia / Mecz Pucharu Włoch: Atalanta BC - ACF Fiorentina

Atalanta przeskoczyła w Serie A na piąte miejsce premiowane awansem do Ligi Mistrzów dzięki zwycięstwu 2:1 z AS Romą. Zrobiła to właśnie kosztem Giallorossich. Nicola Zalewski przesiedział mecz na ławce rezerwowych.

Włosi liczyli po cichu, że niedzielna konfrontacja Atalanty BC z AS Romą nie będzie ostatnią w sezonie. W półfinałach Ligi Europy udało się jednak wykonać tylko połowę planu. Atalanta awansowała po raz pierwszy w historii do finału europejskiego pucharu, będąc lepsza niż Olympique Marsylia. Z kolei AS Roma nie poradziła sobie w półfinale z Bayerem 04 Leverkusen.

W lidze włoskiej obu klubom marzy się wywalczenie przepustki do Ligi Mistrzów. Przed nimi znajdują się w tabeli Inter, Milan, Juventus i Bologna, dlatego na ten moment wolny bilet do Champions League jest tylko jeden. Dlatego konfrontacja w Bergamo miała duże znaczenie. Przed nią kluby miały taką samą liczbę 60 punktów na koncie.

Najważniejszym piłkarzem w pierwszej połowie meczu był Charles De Ketelaere, który oddał dwa uderzenia do bramki Milego Svilara i zdobył prowadzenie 2:0 dla Atalanty. W 18. minucie dostał podanie od Gianluci Scamacci, a następnie strzelił tak precyzyjnie, że bramkarz Giallorossich nawet nie pozorował interwencji. W 20. minucie Charles De Ketelaere dorzucił gola na 2:0 strzałem do odsłoniętej bramki po świetnym podaniu Teuna Koopmeinersa.

AS Roma przedłużyła nadzieje na zapunktowanie strzałem Lorenzo Pellegriniego na 1:2. Reprezentant Włoch pokonał Marco Carnesecchiego z rzutu karnego i dodał pikanterii końcówce spotkania. Giallorossim pozostało około pół godziny na doprowadzenie do remisu i pozostanie w tabeli przed podopiecznymi Gian Piero Gasperiniego. Więcej goli już jednak nie było i to Atalanta znalazła się na prostej drodze do elitarnego europejskiego pucharu.

Nicola Zalewski nie wszedł z ławki rezerwowych na boisko.

Atalanta BC - AS Roma 2:1 (2:0) 1:0 - Charles De Ketelaere 18' 2:0 - Charles De Ketelaere 20' 2:1 - Lorenzo Pellegrini (k.) 66'

Atalanta: Marco Carnesecchi - Marten De Roon, Isak Hien, Berat Djimsiti - Hans Hateboer, Mario Pasalić (75' Giorgio Scalvini), Ederson (88' Aleksiej Mirańczuk), Matteo Ruggeri (58' Davide Zappacosta) - Teun Koopmeiners, Charles De Ketelaere (58' Ademola Lookman) - Gianluca Scamacca (57' El Bilal Toure)

Roma: Mile Svilar - Rasmus Kristensen (86' Joao Costa), Gianluca Mancini, Evan Ndicka, Angelino - Bryan Cristante (86' Sardar Azmoun), Leandro Paredes (46' Edoardo Bove) - Tommaso Baldanzi (46' Tammy Abraham), Lorenzo Pellegrini, Stephan El Shaarawy - Romelu Lukaku

Żółte kartki: Koopmeiners (Atalanta) oraz Ndicka (Roma)

Sędzia: Marco Guida