Krzysztof Piątek - pan 68 minut

W czołowych ligach w Europie Krzysztof Piątek nie ma sobie równych. Co 68 minut strzela bramkę, a takie tuzy jak Lionel Messi, Eden Hazard czy Neymar tylko mogą pomarzyć o takim wyniku.

Bartosz Zimkowski
Krzysztof Piątek (z lewej) i Christian Kouame (z prawej) Getty Images / Paolo Rattini / Na zdjęciu: Krzysztof Piątek (z lewej) i Christian Kouame (z prawej)
Ośmiu zawodników w pięciu najlepszych ligach w Europie (Anglia, Francja, Niemcy, Hiszpania, Włoch) może pochwalić się, że strzela bramkę częściej niż co 100 minut. Sensacyjnym liderem tego zestawienia jest Krzysztof Piątek, który co 68 minut pokonuje bramkarza. To absolutnie najlepszy bilans spośród wszystkich piłkarzy.

Co więcej, jeśli wziąć pod uwagę zdobywcę Złotego Buta z poprzedniego sezonu, a więc Lionela Messiego (34 gole), to i tak zdecydowanie lepiej w tym porównaniu wypada Krzysztof Piątek. Argentyńczyk mógł się poszczycić statystyką na poziomie gola raz na 88 minut. Polak jest w tym momencie lepszy o 20 minut.

Najbliżej Piątka jest Kylian Mbappe z Paris Saint-Germain, który co 79 minut trafia do siatki. Bilans mógłby być inny, ale Francuz z Nimes dostał czerwoną kartkę i pauzował trzy mecze. Świetnie w nowym sezonie radzi sobie Eden Hazard z Chelsea. Jest liderem klasyfikacji strzelców Premier League z dorobkiem sześciu goli i co 81 minut cieszy się ze swojej bramki.

Co mniej niż 90 minut trafia jeszcze dwóch zawodników - i obaj są to piłkarze Paris Saint-Germain: Edinson Cavani co 87 minut, a Neymar co 89. Warto zauważyć, że paryżanie w tej klasyfikacji w pierwszej piątce mają aż trzech graczy.

Poniżej 100 minut zeszli jeszcze Florian Thauvin, Andre Silva (obaj po 90) oraz Cristhian Stuani z Girony (94). Zaskoczeniem może być forma Ondreja Dudy, byłego zawodnika Legii Warszawa, który z pięcioma golami jest liderem klasyfikacji najlepszych strzelców Bundesligi (gol co 105 minut). Lionel Messi potrzebuje średnio 115 minut, żeby zdobyć gola, a Robert Lewandowski 146. Napastnik Bayernu Monachium strzelił tylko trzy bramki w Bundeslidze.

Piątek nigdy z taką regularnością nie strzelał bramek. Nawet w ubiegłym sezonie, gdy 21-krotnie pokonywał bramkarzy w Lotto Ekstraklasie, czynił to średnio co 151 minut. - Lepsze statystyki mam na razie we Włoszech. Jeżeli mam porównywać, to we Włoszech jest większa intensywność treningu. Kładzie się duży nacisk na zajęcia z taktyki gry. W naszej ekstraklasie na pewno więcej jest walki, trudniej dojść do sytuacji strzeleckiej. Wiele drużyn w Polsce jest ustawionych defensywnie. W Serie A częściej dochodzę do sytuacji strzeleckiej. Grają też lepsi zawodnicy, którzy zawsze pomogą wypracować szansę. Już wcześniej poprawiłem też kilka elementów. Przede wszystkim przestałem załamywać się po zmarnowanej akcji - powiedział Piątek w rozmowie z WP SportoweFakty. Cały wywiad można przeczytać W TYM MIEJSCU.

Kolejną szansę Krzysztof Piątek na zdobycie bramki będzie miał w niedzielę, gdy Genoa podejmie Parmę. Początek meczu o godz. 12:30.

Klasyfikacja pod względem częstotliwości goli w pięciu topowych ligach (stan na 05.10.2018 r.):