Serie A: pewny start Atalanty. Lekcja Papu Gomeza dla zespołu Salamona

Alejandro Gomez zdobył dwa gole i asystował przed dwoma w wygranym 4:0 meczu z Frosinone Calcio. Atalanta BC jest liderem Serie A po 1. kolejce. W pokonanym zespole zagrał Bartosz Salamon.

Alejandro Gomez Getty Images / Emilio Andreoli / Na zdjęciu: Alejandro Gomez
Arkadiusz Reca i Bartosz Salamon mieli za sobą debiut w nowym klubie przed spotkaniem w Bergamo. Były piłkarz Wisły Płock dostał od trenera Gian Piero Gasperiniego szansę pokazania się w rewanżu z Hapoelem Hajfa w Lidze Europy. Z kolei Salamon wystąpił w nieudanym dla Frosinone Calcio meczu Pucharu Włoch. W jedenastce na pierwszy pojedynek w Serie A ostał się defensor beniaminka, natomiast Reca wrócił na ławkę rezerwowych.

W podstawowym składzie Atalanty byli inni młodzi, na których mocno liczy Bergamo. Mario Pasaliciowi towarzyszył w przodzie nastolatek Musa Barrow. Obaj wspomniani piłkarze oddali strzał w początkowych 10 minutach. Jak trafić do bramki pokazał im jednak bardziej doświadczony zawodnik. Prowadzenie 1:0 dla Atalanty zdobył 30-letni Alejandro Gomez. W 14. minucie Argentyńczyk nie zastanawiał się długo po podaniu Rafaela Toloia i strzelił bez przyjęcia do siatki obok Marco Sportiello.

Frosinone Calcio miało z kogo brać przykład. W niedzielę liderem zostało Empoli FC, które zwyciężyło 2:0 z Cagliari Calcio, natomiast Parma Calcio 1913 zremisowała 2:2 z Udinese Calcio. Trzeci beniaminek również miał apetyt na punkty, tyle że po stracie gola nie przeprowadzał groźnych ataków. W pierwszej połowie blisko trafienia był raz, kiedy to Camilo Ciano strzelił po ziemi w słupek.

Atalanta ma w bliskiej perspektywie mecz z FC Kopenhaga w Lidze Europy. To może być trudna walka o pucharową jesień. W tej sytuacji w poniedziałek drużyna z Bergamo prowadziła, kontrolowała mecz, ale nie forsowała szalonego tempa. Metodycznie pracowała nad rozmontowaniem przeciwnika.

Dla spokoju ducha ekipa z Bergamo zdobyła gola na 2:0 zaraz po przerwie. W 48. minucie Hans Hateboer wpakował piłkę z bliska do bramki po dośrodkowaniu Alejandro Gomeza. Argentyńczyk miał w tym momencie gola i asystę na koncie. To on był najbardziej surowym nauczycielem Serie A dla beniaminka. Uczestnikowi Ligi Europy brakowało jeszcze jednego gola, żeby zostać liderem po 1. kolejce. Zdobył go w 61. minucie Mario Pasalić po drugiej asyście Gomeza. W doliczonym czasie 30-latek podsumował swoje widowisko uderzeniem na 4:0 zza pola karnego po nodze Salamona.

W meczu bez historii bardzo solidna Atalanta pokonała 4:0 grające poniżej przeciętnej Frosinone. Przed zespołem Gasperiniego poważniejsze wyzwania. W czwartek w Lidze Europy, a za tydzień w stolicy Włoch przeciwko Romie.

Atalanta BC - Frosinone Calcio 4:0 (1:0)
1:0 - Alejandro Gomez 14'
2:0 - Hans Hateboer 48'
3:0 - Mario Pasalić 61'
4:0 - Alejandro Gomez 90'

Atalanta: Pierluigi Gollini - Rafael Toloi, Berat Djimsiti, Andrea Masiello - Hans Hateboer, Marten de Roon, Remo Freuler, Robin Gosens (75' Timothy Castagne) - Mario Pasalić (81' Matteo Pessina), Musa Barrow (55' Duvan Zapata), Alejandro Gomez

Frosinone: Marco Sportiello – Francesco Zampano, Edoardo Goldaniga, Bartosz Salamon, Luka Krajnc, Cristian Molinaro - Raman Chibsah, Raffaele Maiello (64' Danilo Soddimo), Emil Hallfredsson - Camilo Ciano (82' Andrea Pinamonti), Stipe Perica (82' Luca Matarese)

Żółte kartki: Perica, Goldaniga (Frosinone)