LM: polski gol na otarcie łez. Napoli przegrywa w Rotterdamie i zagra tylko w Lidze Europy

SSC Napoli nie zagra w fazie pucharowej Ligi Mistrzów. Warunki były dwa i żaden nie został spełniony. Mimo błyskawicznego gola Piotra Zielińskiego Włosi przegrali z Feyenoordem Rotterdam 1:2.

Dominik Polesiński
Piotr Zieliński Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Staff / Na zdjęciu: Piotr Zieliński

Przed ostatnią kolejką SSC Napoli traciło do Szachtara Donieck 3 punkty i tylko wygrana z Feyenoordem Rotterdam pozwalała przedłużyć szansę na awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Drugim warunkiem była porażka Ukraińców z Manchesterem City.

Szansę gry od pierwszej minuty dostał Piotr Zieliński. Nasz pomocnik miał zastąpić w formacji ataku kontuzjowanego Lorenzo Insigne. Został ustawiony bardzo ofensywnie i szybko dał o sobie znać. Była 2. minuta. Dośrodkowanie z rzutu wolnego trafiło na głowę Raula Albiola, a ten zgrał na 5. metr. Obrońcy gospodarzy umiejętnie przyblokowali szykującego się do strzału Driesa Mertensa, ale zapomnieli o Zielińskim. Polak huknął pod poprzeczkę i zaczął przyjmować gratulacje od kolegów.

Goście nie zwalniali tempa. Widać było, że bardzo zależy im na odniesieniu pierwszego wyjazdowego zwycięstwa. Wrażenie robiła gra na jeden kontakt w której brylowali Zieliński, Callejon i Mertens. Po jednej z "klepek" sam na sam z bramkarzem stanął Mertens, minutę później podobną szansę miał Jose Callejon, ale obaj zawiedli.

Kiedy goście dyktowali warunki gry... Feyenoord wyrównał. Kapitalna centra Stevena Berghuisa z prawej flanki trafiła do Nicolaia Jorgensena. Rosły Duńczyk takich goli w swojej karierze strzelił już wiele i doskonale wiedział jak dostawić głowę. Gospodarze złapali wiatr w żagle i do końca pierwszej połowy zdecydowanie przeważali, nie zamieniło się to jednak na kolejne gole.

W przerwie piłkarze Napoli musieli dowiedzieć się, że Szachtar prowadzi 2:0 z Manchesterem City, bo ich gra w drugiej połowie pozbawiona była ikry. Anglicy awans wywalczyli już wcześniej i w Charkowie Pep Guardiola dał pograć zmiennikom, a ci nie zdali egzaminu.

Zgasł także Piotr Zieliński. W pierwszych 45 minutach pomysłowo rozdzielający piłki i zachwycający podaniami, w drugich był cieniem piłkarza sprzed przerwy.

Feyenoord skorzystał z biernej postawy rywala i w doliczonym czasie za sprawą rezerwowego Jeremiaha St Juste'a trafił na 2:1 i odniósł pierwsze zwycięstwo w tej edycji Ligi Mistrzów. Co ciekawe gospodarze gola zdobyli grając w osłabieniu po czerwonej kartce dla Tonny'ego Vilheny kilka minut wcześniej.

Holendrzy zakończyli swój udział w pucharach, Napoli na otarcie łez pozostała Liga Europy.

Feyenoord Rotterdam - SSC Napoli 2:1 (1:1)
0:1 - Piotr Zieliński 2'
1:1 - Nicolai Jorgensen 33'
2:1 - Jeremiah St Juste 90+1'

Feyenoord Rotterdam: Kenneth Vermeer - Bart Nieuwkoop (76' Jeremiah St Juste), Sven van Beek, Renato Tapia, Tyrell Malacia, Sofyan Amrabat, Jens Toornstra, Tonny Vilhena, Steven Berghuis (71' Sam Larsson), Jean-Paul Boetius, Nicolai Jorgensen.

SSC Napoli: Pepe Reina - Christian Maggio (64' Mario Rui), Raul Albiol, Kalidou Koulibaly, Elseid Hysaj, Allan (60' Marko Rog), Amadou Diawara, Marek Hamsik, Piotr Zieliński, Jose Callejon (74' Adam Ounas), Dries Mertens.

Żółte kartki: Vilhena, St Juste (Feyenoord) oraz Mertens (Napoli).

Czerwona kartka: Vilhena (Feyenoord) - 83' za drugą żółtą.