Bundesliga: męczarnie Borussii Dortmund. Błysk geniuszu Kagawy i kompromitacja Aubameyanga

Borussia Dortmund pozostanie liderem Bundesligi po 7. kolejce. Zespół Łukasza Piszczka wygrał 2:1 z Augsburgiem, zupełnie nie istniejąc po przerwie. Fatalne zawody rozgrywał Pierre-Emerick Aubameyang.

Marcin Górczyński
Radość piłkarzy Borussii Dortmund PAP/EPA / DANIEL KOPATSCH / Radość piłkarzy Borussii Dortmund

Borussia z Ligi Mistrzów a Bundesligi to dwa różne światy. Dortmundczycy jak na razie zawodzą w Europie, przegrali z Tottenhamem i Realem Madryt, sporym wyzwaniem będzie więc awans do kolejnej rundy. Na niemieckich murawach BVB zachwyca. Przed 7. kolejką prowadziła w tabeli i grała porywającą piłkę.

Zespół Łukasza Piszczka zaczął tak, jakby błyskawicznie chciał rozstrzygnąć mecz z rewelacją sezonu. Trzy minuty po starcie Marwina Hitza do maksymalnego wysiłku zmusił Shinji Kagawa. Kilkadziesiąt sekund później golkiper i jego koledzy z defensywy tylko patrzyli, jak Andrij Jarmolenko zdobywa gola. Ukrainiec, stojąc tyłem do bramki, zdecydował się na strzał... piętą. I trafił!

Wydawało się, że poznaliśmy trafienie 7. kolejki. Jarmolence wyzwanie rzucił jednak kolega z zespołu. Kagawa dostał piłkę 16 metrów od bramki i zdecydował się na strzał. Nie, to nie było zwykłe uderzenie. To majstersztyk, rzadko oglądany nawet w Bundeslidze. Japończyk z zegarmistrzowską precyzją przelobował Hitza i wyprowadził Borussię na prowadzenie 2:1. A jeszcze w 11. minucie zapowiadało się, że BVB może mieć problemy.

Jeremy Toljan zgubił krycie i Caiuby skierował piłkę do siatki. To tak naprawdę jedyny niezły moment Augsburga w pierwszej połowie. Potem Borussia całkowicie dominowała. Dwie kapitalne okazje zmarnował Pierre-Emerick Aubameyang, jeszcze raz Hitza sprawdził Kagawa. Blisko asysty był Piszczek, który włączył się do akcji ofensywnej i dojrzał dobrze ustawionego Mahmouda Dahouda.

Piłkarze Borussii musieli być nieco zdziwieni tym, co zastali po przerwie. Ktoś podmienił zrezygnowanych rywali na bardzo waleczny Augsburg. Druga połowa w wykonaniu dortmundczyków przypominała stąpanie po cienkim lodzie. Roman Burki uratował swoich kolegów co najmniej dwa razy.

Lider tabeli nie istniał, a mimo to powinien podwyższyć na 3:1. Dzięki systemowi VAR, arbiter wrócił do sytuacji sprzed około dwóch minut, gdy przy rzucie wolnym Ja-Cheol Koo popychał Łukasza Piszczka. Decyzja nie mogła być inna. Karny dla Borussii.

Piłkę na 11. metrze ustawił Aubameyang i... skompromitował się. Chciał miękko strzelić w środek bramki, zamiast tego podał piłkę w ręce Hitza! Ostatecznie skończyło się na wymęczonym triumfie i drżeniu o wynik do ostatniej sekundy.

FC Augsburg - Borussia Dortmund 1:2 (1:2)
0:1 - Andrij Jarmolenko 4'
1:1 - Caiuby 11'
1:2 - Shinji Kagawa 23'

Augsburg: Marvin Hitz - Daniel Opare, Jeffrey Gouweleeuw, Martin Hinteregger, Philipp Max, Marcel Heller (80' Eric Thomy), Rani Khedira (39' Ja-Cheol Koo), Daniel Baier, Michael Gregoristsch (67' Sergio Cordova), Caiuby, Alfred Finnbogason

Borussia: Roman Buerki - Łukasz Piszczek, Sokratis Papastathopoulos, Marc Bartra, Jeremy Toljan, Shinji Kagawa (81' Omer Toprak), Julian Weigl, Mahmoud Dahoud (57' Gonzalo Castro), Andrij Jarmolenko (63' Maximillian Philipp), Pierre-Emerick Aubameyang, Christian Pulisić

Żółte kartki: Toljan (Borussia) oraz Caiuby, Heller, Opare, Koo (Augsburg)

Eintracht Frankfurt - VfB Stuttgart 2:1 (1:0)