Holandia: Arkadiusz Milik bohaterem hitu! Polak przesądził o mistrzostwie? (wideo)

W meczu 28. kolejki Eredivisie Ajax Amsterdam pokonał na wyjeździe PSV Eindhoven 2:0, a bohaterem hitu holenderskiej ekstraklasy był Arkadiusz Milik. Polak strzelił 16. ligowego gola w sezonie i zaliczył 8. asystę, a Ajax został liderem tabeli!

Maciej Kmita
Newspix / PICS UNITED

Arkadiusz Milik dał Ajaksowi prowadzenie już po kilkudziesięciu sekundach gry. W 2. minucie spotkania reprezentant Polski zamienił głową na gola dośrodkowanie Joela Veltmana z głębi pola. 22-latek zdołał pokonać Jeroena Zoeta, choć był w niełatwym położeniu.

Po objęciu prowadzenia Ajax oddał inicjatywę PSV i niemal cała I połowa przebiegła pod znakiem dominacji mistrza Holandii, ale Jasper Cillessen nie był w poważnych tarapatach. Z kolei tuż przed przerwą znów zaatakowali goście, ale Milik zmarnował dwie dogodne okazje: najpierw w 43. minucie uderzył w Zoeta, a w doliczonym czasie gry posłał piłkę obok bramki PSV.

Po zmianie stron Ajax także był nastawiony głównie na kontrataki, a zmuszony do rozgrywania ataku pozycyjnego PSV nie miał pomysłu na rozerwanie obrony gości. Natomiast w 76. minucie drugi cios wyprowadził Ajax. Przed polem karnym PSV Milik zagrał do wprowadzonego chwilę wcześniej Anwara El Ghaziego, a ten pokonał Zoeta płaskim uderzeniem. Trzy minuty później Milik opuścił plac gry, a jego miejsce zajął Ricardo van Rhijn.

Zobacz wideo: Arcyważne trafienie Milika w hicie. Zobacz skrót meczu PSV - Ajax! Arcyważne trafienie Milika w hicie. Zobacz skrót meczu PSV - Ajax! Źródło: TVP S.A.

Dzięki temu zwycięstwu Ajax odzyskał pozycję lidera Eredivisie po siedmiu kolejkach przerwy, a ze szczytu tabeli zrzucił właśnie PSV, nad którym ma teraz dwa punkty przewagi. Ajax wcześniej był liderem od 1. do 21. serii spotkań.

Dla PSV to pierwsza ligowa porażka od 19 września minionego roku. Wówczas podopieczni Phillipa Cocu przegrali na wyjeździe z Heraclesem Almelo (0:1). Z kolei ostatnim zespołem, który pokonał PSV na jego stadionie, był 1 marca 2015 roku... Ajax (1:3). Mistrz Holandii nie przegrał żadnego z 17 ostatnich ligowych spotkań przed własną publicznością - 14 z nich wygrał, a trzy zremisował.

To już 16. ligowy gol Milika w bieżącym sezonie, a jego dorobek w Eredivisie uzupełnia osiem asyst. Licząc wszystkie rozgrywki, Milik zdobył 19 bramek i zanotował 12 asyst w 36 występach.

Reprezentant Polski strzelił gola w piątym ligowym meczu z rzędu - to seria jakiej w Eredivisie jeszcze nie miał. W spotkaniach z Excelsiorem Rotterdam (3:0) i AZ Alkmaar (4:1) ustrzelił po dublecie, a potem trafił po razie w meczach z Willem II Tilburg (4:0) i NEC Nijmegen (2:2). Ostatnim zawodnikiem Ajaksu, który miał taką passę, był w 2009 roku Luis Suarez.

PSV Eindhoven - Ajax Amsterdam 0:2 (0:1)
0:1 - Milik 2'
0:2 - El Ghazi 76'

Ajax Amsterdam zostanie mistrzem Holandii?